Nemecký europoslanec Maximilian Krah za krajne pravicovú Alternatívu pre Nemecko (AfD) telefonuje počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Europoslanca Kraha z AfD vyšetrujú pre možné úplatky z Ruska a Číny

24.04.2024, 22:53
Autor:
TASRTASR

K oznámeniu dochádza len niekoľko hodín po tom, čo Krah uviedol, že prepustí svojho asistenta, ktorého zatkli pre obvinenia zo špionáže pre Čínu. Politik však zostáva lídrom kandidátky AfD do júnových volieb do EP.

Nemecké úrady v stredu oznámili začatie predbežného vyšetrovania voči poslancovi Európskeho parlamentu za krajne pravicovú Alternatívu pre Nemecko (AfD) Maximilianovi Krahovi v súvislosti s možným úplatkárstvom. Objavili sa totiž správy, že od Ruska a Číny dostal pochybné finančné príspevky, informuje agentúra AFP.

Cieľom predbežných vyšetrovacích úkonov proti Krahovi je "preskúmať, či existuje prvotné podozrenie z trestného činu podplácania poslanca", uviedla nemecká prokuratúra vo vyhlásení.

K oznámeniu dochádza len niekoľko hodín po tom, čo Krah uviedol, že prepustí svojho asistenta, ktorého zatkli pre obvinenia zo špionáže pre Čínu. Politik však zostáva lídrom kandidátky AfD do júnových volieb do EP.

image

Kolegu lídra kandidátky AfD zadržali, dával Číne informácie z europarlamentu

Podľa Spolkovej generálnej prokuratúry Jian G. sledoval aktivity čínskej opozície v Nemecku, odovzdával informácie z Európskeho parlamentu čínskemu ministerstvu štátnej bezpečnosti a pôsobil aj ako agent tajnej služby.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu označil podozrenia zo špionáže pre Peking za "veľmi znepokojujúce".

Jian G., ktorého vzali do vyšetrovacej väzby, má čínske korene, no už niekoľko rokov disponuje nemeckým občianstvom. Do Drážďan prišiel v roku 2002 ako študent. Určitý čas bol členom Sociálnodemokratickej strany Nemecka. Pri zakladaní firmy sa zoznámil s Krahom, ktorý pôsobil ako právnik v Drážďanoch. Ten ho v roku 2019, keď sa stal europoslancom za AfD, zamestnal ako asistenta.

01 - Modified: 2026-01-06 20:41:55 - Feat.: - Title: Ruská ekonomika na úspešné roky nenadviaže. Na armáde sa však šetriť nebude 02 - Modified: 2026-01-06 18:46:50 - Feat.: - Title: Ukrajina je pripravená na kompromis, uviedol po rokovaní koalície ochotných Tusk 03 - Modified: 2026-01-06 15:56:05 - Feat.: - Title: Kadyrov vymenoval svojho 20-ročného syna za úradujúceho podpredsedu vlády Čečenska 04 - Modified: 2026-01-06 13:54:11 - Feat.: - Title: Západné sankcie zasiahli Telegram. V Rusku spoločnosti zmrazili dlhopisy za pol miliardy dolárov 05 - Modified: 2026-01-06 08:06:41 - Feat.: - Title: Kyjev nám kupuje čas. Európa sa konečne prebudila z pohodlného spánku, tvrdia analytici
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. január 2026 01:29