Americká armáda začala pri meste Gaza stavbu provizórneho móla, ktoré má uľahčiť dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy po mori. Podľa agentúry AFP o tom dnes informoval Pentagon. O stavbe amerického móla sa hovorí od prvej polovice marca a podľa pôvodných plánov malo byť hotové do 1. mája.
"Americké armádne lode ... začali stavať dočasný prístav a mólo na mori (pri Gaze)," povedal hovorca Pentagonu, generál Pat Ryder. Už skôr americká armáda uviedla, že na palestínskom území nebudú zdržiavať jej pozemné jednotky, vojaci mólo budú stavať z mora. Na stavbu by mala dohliadať aj izraelská armáda, napísala dnes AFP.
Humanitárny koridor
Humanitárny námorný koridor do Gazy sa otvoril v polovici marca z Cypru, kde plavidlá kontroluje izraelská armáda, ktorá ich potom má sprevádzať aj pri pobreží Gazy.
Distribúciu palestínskym civilistom má zabezpečovať humanitárna organizácia World Central Kitchen, ktorá ale operácie v Gaze pozastavila začiatkom apríla po tom, ako tam izraelská armáda 1. apríla zabila sedem jej pracovníkov. Koridorom z Cypru tak priplávala doteraz len jedna loď.
V Izraelom obliehanom a bombardovanom Pásme Gazy, kde izraelská armáda od októbra vedie vojnu s palestínskym hnutím Hamas, sa v posledných niekoľkých mesiacoch výrazne zhoršila humanitárna kríza. Podľa úradov OSN a mimovládnych humanitárnych organizácií tam státisíce ľudí hladujú a desiatky detí už zomreli kvôli podvýžive.
Zabitie pracovníkov charity
Podľa úradov ovládaných Hamásom kvôli bombardovaniu a bojom zomrelo od októbra najmenej 34 305 Palestínčanov, väčšinou civilistov. Pri teroristickom útoku na Izrael, ktorým sa táto vojna začala, zabili palestínski ozbrojenci takmer 1200 ľudí a asi 250 osôb uniesli do Gazy, doteraz prepustili zhruba polovicu z nich.
Na zvýšenie humanitárnej pomoci vyzval Izrael už koncom januára aj Medzinárodný súdny dvor a šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell a zakladateľ WCK José Andrés dokonca obvinili Izrael, že v Gaze používa hlad ako zbraň. Izrael ale odmieta, že by bránil väčšej distribúcii humanitárnej pomoci v Gaze a vinu svaluje naopak na organizácie OSN.
Pomoc do Gazy sa po izraelskej kontrole dostáva najmä cez prechod Rafáh z Egypta, ktorý sa otvoril niekoľko týždňov po začiatku vojny, a od decembra cez prechod Kerom Šalom z Izraela.
Tento rok po nátlaku medzinárodného spoločenstva otvoril Izrael asi dva menšie prechody na severe Pásma Gazy. Pomoc do Gazy zhadzujú niektoré krajiny z lietadiel, čo je ale nebezpečné. Podľa BBC pri tom zomrelo najmenej 20 Palestínčanov, niektorí sa utopili, keď pre balíky pomoci plávali do mora, alebo ich zabili debny, ktorým sa neotvoril padák.