Politický vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíl Haníja skúma návrh na prímerie v Pásme Gazy v "pozitívnom duchu". Oznámil to vo štvrtok vo vyhlásení samotný Hamas, informujeme o tom podľa správ agentúr AFP a Reuters.
Haníja záležitosť konzultoval telefonicky so šéfom egyptskej spravodajskej služby Abbásom Kámelom, pričom ocenil sprostredkovateľskú úlohu Egypta, uviedol Hamas vo vyhlásení zverejnenom na svojej oficiálnej webovej stránke.
Dosiahnutie dohody
Hamas tiež uviedol, že jeho delegácia čoskoro navštívi Egypt, aby rokovala o prímerí v Pásme Gazy. Cieľom týchto rokovaní by podľa Haníju malo byť "dosiahnutie dohody, ktorá spĺňa požiadavky našich ľudí a ukončí agresiu".
Podľa egyptských a palestínskych zdrojov by delegácia Hamasu mohla do Egyptu doraziť v nasledujúcich dvoch dňoch.
Toto palestínske militantné hnutie v sobotu oznámilo, že dostalo najnovší návrh Izraela, ktorý najskôr preskúma a potom naň bude reagovať.
Británia uviedla, že dokument navrhuje pozastavenie bojov v Pásme Gazy na 40 dní a výmenu desiatok rukojemníkov Hamasu za množstvo palestínskych väzňov.
Prepustenie rukojemníkov
Výsledok akýchkoľvek rokovaní o prímerí je však neistý vzhľadom na nejasný počet rukojemníkov, ktorí by mohli byť prepustení, a pretrvávajúce rozdiely ohľadom cieľa akejkoľvek dohody, uvádza AFP.
Cieľom Hamasu je totiž ukončenie vojny v Pásme Gazy, čo je však v rozpore s pozíciou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten deklaroval, že izraelská armáda bude proti Hamasu po skončení prímeria bojovať ďalej.
Vojna v Pásme Gazy vypukla po októbrovom útoku Hamasu, pri ktorom zomrelo asi 1200 ľudí. Ďalších približne 250 militanti uniesli. Hamas niektorých prepustil už v novembri, pričom Izrael odhaduje, že v zajatí je stále asi 129 ľudí. Podľa armády však už 34 z nich zomrelo.
Izrael na útok reagoval rozsiahlymi náletmi a neskôr aj pozemnou ofenzívou. Podľa palestínskych úradov si vojna v Gaze vyžiadala približne 34.600 obetí na životoch. Izrael pritom čelí medzinárodnej kritike za vysoký počet civilných obetí a katastrofálnu humanitárnu situáciu v Gaze.