Demonštranti na podporu Palestínčanov v Gaze sú eskortovaní policajnými silami počas evakuácie univerzity Sciences Po v Paríži. FOTO: Reuters
StoryEditor

Polícia vyviedla desiatky protestujúcich študentov z parížskej univerzity

03.05.2024, 14:35
Autor:
TASRTASR

Univerzita Sciences Po sa stala epicentrom protestov študentov, ktorí vyjadrujú nespokojnosť s vojnou v Pásme Gazy a žiadajú prerušenie akademických väzieb Francúzska s Izraelom.

Polícia v piatok vnikla do priestorov parížskej univerzity Sciences Po, aby zo vstupnej haly vyhnala desiatky študentov protestujúcich proti vojne v Pásme Gazy, informujú agentúry AFP a Reuters.

Jeden zo študentov pre AFP uviedol, že v čase policajného zákroku sa v budove na Rue Saint-Guillaume nachádzalo približne 50 študentov. Televízne zábery z miesta potvrdili, že evakuácia mala nenásilný priebeh.

Univerzita Sciences Po (Parížsky ústav politických vied) so zameraním na spoločenské vedy sa stala epicentrom protestov študentov, ktorí vyjadrujú nespokojnosť s vojnou v Pásme Gazy a žiadajú prerušenie akademických väzieb Francúzska s Izraelom.

Protesty vo Francúzsku sú na rozdiel od takýchto demonštrácií v USA nenásilné, ich rozsah je však oveľa menší, pripomína Reuters.

Univerzita bola v piatok uzavretá a v jej okolí boli nasadení policajti. Jeden zo študentov pre Reuters uviedol, že demonštranti odmietli ultimátum zo strany univerzity, aby sa z väčšej časti budovy stiahli a pohybovali sa len na určenej menšej ploche.

Úradujúci dočasný riaditeľ Sciences Po Jean Basseres vo štvrtok odmietol požiadavku študentov, aby univerzitná rada odhlasovala konanie o vyšetrovaní jej partnerstiev s izraelskými univerzitami.

01 - Modified: 2025-12-04 20:10:32 - Feat.: - Title: Macron varoval Zelenského pred zradou zo strany Spojených štátov, tvrdí denník. Elyzejský palác výrok popiera 02 - Modified: 2025-12-04 05:45:21 - Feat.: - Title: Macron v Pekingu rokoval o obchodných vzťahoch i Ukrajine. Spolupráca je rozhodujúca, vraví 03 - Modified: 2025-12-02 16:42:31 - Feat.: - Title: V Bratislave sa koná protestný pochod proti rušeniu oznamovateľského úradu 04 - Modified: 2025-12-01 10:57:13 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Kedy bude konečne lepšie 05 - Modified: 2025-12-01 08:16:39 - Feat.: - Title: V Chorvátsku protestovali proti rastúcemu pravicovému extrémizmu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 08:37