V Novosibirsku končí súkromná škola Novokolledž, ktorá si ako jedno z mála ruských vzdelávacích zariadení ústami svojich zakladateľov trúfla verejne odsúdiť vojnu proti Ukrajine a vojnovú propagandu.
Na oplátku sa škola dočkala previerok od úradov, pokút, nedostala akreditáciu a jej zakladateľa Sergeja Černyšova úrady označili hanlivou nálepkou "zahraničný agent", uviedol portál BBC News na svojom ruskojazyčnom webe. Škola prestane fungovať na konci školského roka, povedal portálu pedagóg a historik Černyšov.
Novokolledž, existujúca päť rokov, bola jediná vyššia odborná škola v Rusku, ktorá fungovala podľa západného modelu, keď si študenti sami vyberajú predmety a určujú rozvrh. Študenti sa tešili tvorivej slobode a hodiny boli skôr debatami ako prednáškami, uviedla BBC.
"Byť slobodný a nezávislý v terajšom Rusku je ťažké"
Po vypuknutí vojny Černyšov "s nevídanou otvorenosťou" odmietal novinky vnucované z Moskvy, ako rituálne vztyčovanie štátnej vlajky každý pondelok, vymývanie mozgov vojnovou propagandou či jednotnú učebnicu dejín. Neváhal svoje názory hlasno vyjadriť, zatiaľ čo väčšina učiteľov a riaditeľov škôl radšej mlčala.
Skôr ako udania a šikana úradov viedla k uzavretiu školy nespokojnosť a sklamanie. "Myslel som si, že v odľahlom regióne vytvoríme vzdelávanie podľa najmodernejších svetových štandardov a že to ľudia potrebujú. Ale ukázalo sa, že väčšina z nich to nepotrebuje, a tak vychádzame v ústrety želaniu pracujúcich," ironicky vysvetlil.
"Slobodná, nezávislá škola potrebuje slobodných, nezávislých ľudí. Ale byť slobodný a nezávislý v terajšom Rusku je ťažké," dodal.
Nespokojnosť viedla k zatvoreniu školy
Tvrdil, že bol odhodlaný postaviť sa tlaku úradov, ale mnoho pedagógov a študentov nebolo ochotných bojovať. V reakcii na tlak úradov začali pedagógovia školu opúšťať. Študentom sa zase nepáčilo, že na záver štúdia nedostanú diplom. Asi tretina prestala platiť školné s vysvetlením, že škola nemá štátnu akreditáciu.
"Boli ľudia, ktorí hovorili, že nás podporujú, ale ukázalo sa, že diplom je pre nich dôležitejší. Všetko sa zvrhlo v nekonečné hašterenie a ukázalo sa, že hodnoty málokoho zaujímajú," povedal a dodal, že práve táto nespokojnosť vo vnútri školy viedla k rozhodnutiu ju zatvoriť.
Jurij Lobanov, ktorý Černyšova po označení za "cudzieho agenta" vystriedal vo funkcii riaditeľa školy, vidí v postojoch študentov závan nových časov: "Menia sa ich priority. Zdá sa im, že štát (v terajšej podobe) je tu vážne nadlho, a tomu sa musí prispôsobiť.
"Rozhodnutie uzavrieť školu považuje za lekciu študentom, že "existujú veľmi škodlivé kompromisy", znamenajúce "cestu k úpadku".
Tiež Černyšov sa domnieva, že nie je možné "sa len trošku skloniť pred režimom", keď pomery mu pripomínajú "neskorý Sovietsky zväz". "Priemerný vek učiteľov v Rusku je 50 rokov, teda vyrástli za (sovietskeho vodcu Leonida) Brežneva, kedy sa naučili, že doma hovoríš jedno, v práci druhej a pri šplhaní po kariérnom rebríčku tretej. A táto generácia teraz vychováva naše deti. "
Černyšov sa aj s rodinou presťahoval do Mníchova. "Nie som revolucionár. Myslel som na normálnu kariéru v normálnej krajine, a preto sme tu. "