Izraelská armáda ráno oznámila, že jej jednotky operujú v niektorých oblastiach na východe Rafahu v južnej časti Pásma Gazy. Podľa nej bola z oblasti bojov evakuovaná väčšina obyvateľstva, napísala agentúra Reuters. Izraelskí vojaci predtým potvrdili, že majú pod kontrolou palestínsku časť hraničného priechodu Rafah, ktorý je teraz uzavretý.
Podľa palestínskych úradov, ktoré kontroluje hnutie Hamas, zomreli v dôsledku izraelských údarov ďalší ľudia, napísala agentúra AFP.
Izraelská armáda k tomu uviedla, že uskutočnila údery na desiatky cieľov spojených s palestínskym hnutím Hamas. Armáda tvrdí, že zabila zhruba 20 ozbrojencov a zničila tri tunelové šachty.
Už počas noci izraelské médiá informovali, že podľa záberov zo sociálnych sietí sú izraelské tanky na palestínskej strane hraničného priechodu Rafah, ktorý je jedným z hlavných vstupných bodov pre humanitárnu pomoc do Pásma Gazy.
Podľa portálu Haarec izraelská armáda v utorok ráno túto informáciu potvrdila. Pozastavenie prevádzky hraničného priechodu, a teda prerušenie dodávok humanitárnej pomoci, potvrdili agentúre Reuters okrem palestínskych úradov aj tri zdroje z humanitárnych organizácií.
V oblasti mesta Rafah, kde našli útočisko stovky tisíc ľudí z iných častí Pásma Gazy, pokračovali podľa agentúry AFP v noci izraelské letecké a delostrelecké údery. Palestínske úrady hovoria o rade mŕtvych, jedna z miestnych nemocníc uviedla, že eviduje 11 obetí.
V pondelok izraelská armáda vyzvala na evakuáciu ľudí z časti Rafahu. Armáda sa zrejme pripravuje na pozemnú operáciu v aglomerácii, kde na malom území žije na 1,2 milióna ľudí. Izraelskí vládni predstavitelia tvrdia, že bez pozemnej invázie v Rafahu nemožno dosiahnuť cieľ izraelskej ofenzívy, a to zničenie zvyšnej vojenskej infraštruktúry palestínskeho hnutia Hamas.
Pred ofenzívou Izrael varujú Spojené štáty aj ďalší spojenci. Rokovania o prímerí, sprostredkované predovšetkým Egyptom a Katarom, zatiaľ k výsledku neviedli, hoci v pondelok večer Hamas súhlasil s návrhom, vypracovaným Káhirou. Izrael plán študuje, vyjadrenia jeho predstaviteľov pre médiá však boli v pondelok večer skeptické.
Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy začala vlani v októbri v reakcii na teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas a jeho spojencov, pri ktorom na izraelskom území zomrelo 1200 ľudí. Podľa palestínskych úradov v Pásme Gazy v súvislosti s bojom zomrelo vyše 34 700 ľudí.