Ruský prezident Vladimir Putin súhlasil so stiahnutím ruských síl a pohraničníkov z niektorých častí Arménska na žiadosť Jerevanu. Uviedla to dnes agentúra Interfax s odvolaním sa na Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova.
Toto oznámenie nasleduje po odchode takmer 2000 ruských vojakov z Náhorného Karabachu a jeho okolia. Nad regiónom Azerbajdžan vlani v septembri po bleskovej vojenskej ofenzíve prevzal kontrolu. Väčšina tamojších etnických Arménov utiekla.
Rusko vyslalo do Karabachu vojakov, ktorí mali zabrániť ďalším bojom, v roku 2020. Ich odchod ukončil niekoľkoročné nasadenie, ktoré Moskve poskytlo vojenskú oporu v strategickom regióne južného Kaukazu.
Arménsko požiadalo ruských pohraničníkov, aby od 1. augusta opustili svoje stanovištia tiež na hlavnom letisku v Jerevane.
Podľa Peskova Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan sa na stredajšej schôdzke v Moskve dohodli na vlne nových ruských odchodov.
"Na jeseň 2020 bola na žiadosť arménskej strany do viacerých arménskych regiónov vyslaná naša vojenská a pohraničná stráž. Pašinjan povedal, že dnes už vzhľadom na zmenené podmienky takáto potreba nie je, takže prezident Putin súhlasil a stiahnutie našich vojakov a pohraničníkov bolo dohodnuté,“ povedal Peskov agentúre Interfax.
Portál Sputnik Armenia podľa agentúry Reuters citoval vysokopostaveného arménskeho politika z vládnucej strany, ktorý uviedol, že Putin a Pašinjan sa dohodli, že sa ruské jednotky a pohraničníci stiahnu z piatich arménskych regiónov.
Ruská pohraničná stráž však na žiadosť Jerevanu zostane na hraniciach Arménska s Tureckom a Iránom, uviedla agentúra Interfax.
Pašinjan kritizoval Rusko za to, že nezasiahlo, aby zastavilo azerbajdžanské sily v Karabachu. Odvtedy verejne spochybňuje tradičné spojenectvo svojej krajiny s Ruskom - ktoré má na území Arménska množstvo vojenských zariadení - a začal nadväzovať užšie vzťahy so Západom.