Nový taiwanský prezident Laj Čching-te, ktorý bol zvolený v januári, zložil dnes prísahu a ujal sa na najbližšie štyri roky úradu. Píšu to zahraničné agentúry. Vo svojom prvom príhovore Laj vyzval Čínu, aby prestala Taiwan vojensky zastrašovať.
Podľa nového prezidenta ostrovný štát nemôže zľaviť zo svojej demokracie a slobody. Novému prezidentovi zablahoželal americký minister zahraničia Antony Blinken.
Čínu vyzval, aby prestala Taiwan zastrašovať
Laj vo svojom inauguračnom prejave vyzval Čínu, aby prestala politicky a vojensky zastrašovať Taiwan. Pevninskú Čínu nový prezident vyzval na spoluprácu na mieri a stabilite v regióne. "Chcem tiež poďakovať mojim spoluobčanom, že odmietli sa nechať ovplyvniť vonkajšími silami a že jasne bránili demokraciu," povedal nový prezident.
Laj je od vlaňajšieho januára šéfom vládnej Demokratickej pokrokovej strany (DPP) a od mája 2020 až doteraz zastával funkciu viceprezidenta Taiwanu. V rokoch 2017 až 2019 bol taiwanským premiérom.
Dnešnej inauguračnej ceremónie sa zúčastňujú predstavitelia 12 štátov, ktoré oficiálne uznávajú Taiwan, a tiež politici z USA či Európy. Pred prezidentským palácom, kde sa slávnostné zloženie prísahy uskutočnilo, boli podľa agentúry AP tisíce ľudí.
Novému prezidentovi vo vyhlásení zablahoželal šéf americkej diplomacie Blinken. Taiwan vyzval na "prehĺbenie našich dlhodobých neoficiálnych vzťahov, na udržanie mieru a stability v Taiwanskom prielive".
Sankcie proti americkým firmám
Čína zatiaľ na inauguráciu nového taiwanského prezidenta oficiálne nereagovala. Laje však predtým čínski predstavitelia označovali za separatistu.
Súbežne s ceremóniou však agentúra Nová Čína vydala oznámenie o zavedení sankcií proti trom americkým firmám, ktoré dodávajú zbrane Taiwanu. Ide o spoločnosti General Atomics Aeronautical Systems, Boeing Defense, Space & Security a General Dynamics Land System.
Tie majú zakázané obchodovať s Čínou a ich vysokí manažéri nesmú v Číne pôsobiť, uviedla agentúra Reuters.
Laj už skôr zdôraznil, že o budúcnosti Taiwanu môžu rozhodnúť len jeho obyvatelia. Sám hovorí, že neusiluje o nezávislosť ostrova, ale je tiež proti zjednoteniu s Čínou.
Čína považuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Taiwan napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje režim jednej politickej strany.
Vládnuca DPP je tradične vnímaná ako sila presadzujúca nezávislosť Taiwanu od pevninskej Číny alebo minimálne zachovanie súčasného stavu.