Podľa predbežných údajov volebných úradov získal úradujúci prezident Luis Abinader 59,09 percenta hlasov. FOTO: Reuters
StoryEditor

Víťazom volieb v Dominikánskej republike sa stal úradujúci prezident, prisľúbil protikorupčné opatrenia

20.05.2024, 11:16
Autor:
TASRTASR

Voľby v Dominikánskej republike sa konali v čase, keď krajina zápasí s dôsledkami humanitárnej krízy v susednom Haiti, korupciou v politike či infláciou.

Za víťaza nedeľňajších prezidentských volieb v Dominikánskej republike sa vyhlásila úradujúca hlava štátu Luis Abinader. Jeho protikandidáti v noci na pondelok priznali porážku, informuje agentúra Reuters.

Podľa predbežných údajov volebných úradov získal Abinader 59,09 percenta hlasov, za ním nasledovali trojnásobný exprezident Leonel Fernandéz s 26,94 percenta a bývalý predseda parlamentu Abel Martínez s približne desiatimi percentami.

Keďže súčasný prezident získal nadpolovičnú väčšinu hlasov, druhé kolo volieb nebude potrebné a v úrade zostane aj na druhé funkčné obdobie.

Voľby v Dominikánskej republike sa konali v čase, keď krajina zápasí s dôsledkami humanitárnej krízy v susednom Haiti, korupciou v politike či infláciou. Občania v predvolebných prieskumoch ako hlavný problém menovali kriminalitu.

image

Na Haiti sa kvôli nepokojom zhoršuje humanitárna situácia. Hrozí cholera, varuje OSN

Abinaderov prejav bol podľa agentúry AP nacionalisticky ladený a prisľúbil protikorupčné opatrenia. V prejave sa takmer vôbec nezmienil o tvrdých opatreniach vlády, ktoré zaujíma voči haitským migrantom, ani o kríze u západného suseda.

Medzinárodný pozorovateľ Luis Fortuno skonštatoval, že voľby podľa neho prebehli vo všeobecnosti korektným, otvoreným a demokratickým spôsobom.

01 - Modified: 2026-01-01 11:10:03 - Feat.: - Title: Trumpova hra na policajta, obavy Taiwanu z čínskej agresie i maďarské voľby. Čo bude hýbať svetom v roku 2026? 02 - Modified: 2025-12-31 20:07:05 - Feat.: - Title: Urobím všetko pre to, aby voľby prebehli bez akéhokoľvek zahraničného zasahovania, vyhlásil Macron 03 - Modified: 2025-12-31 18:11:55 - Feat.: - Title: V Bosne sa budú konať nové čiastočné voľby prezidenta, predtým vyhral Dodikom podporovaný kandidát 04 - Modified: 2025-12-28 08:33:21 - Feat.: - Title: V Mjanmarsku sa konajú prvé voľby od vojenského prevratu, kritici vrátane OSN ich označujú za podvod a ilúziu 05 - Modified: 2025-12-24 23:15:12 - Feat.: - Title: Nezrovnalosti vo voľbách mohli zmeniť víťaza. V Bosne zrušili výsledky v stovke okrskov, Dodik to kritizuje
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. január 2026 12:36