Palestínčania a propalestínski priaznivci pochodujú počas protestu za solidaritu s Palestínou. FOTO: Reuters
StoryEditor

Uznanie Palestíny nie je tabu, ale je to aj otázka načasovania, tvrdí Francúzsko. Nemecko volá po dialógu

22.05.2024, 15:36
22.05.2024, 16:23
Autor:
ČTKČTK

Takzvaná idea dvojštátneho riešenia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi vznikla skoro pred 100 rokmi.

Oficiálne uznať štát Palestína nie je pre Francúzsko tabu, avšak takéto rozhodnutie musí prísť v správny čas a nemá byť len otázkou politického postoja. Podľa agentúry Reuters to dnes uviedol francúzsky minister zahraničia Stéphane Séjourné. Reagoval tým na oznámenie Španielska, Nórska a Írska, že formálne uznajú Palestínu ako štát.

Krok týchto troch európskych krajín už privítala Saudská Arábia, Jordánsko či Turecko, ale tiež Slovinsko, ktoré však podobný krok neurobilo, hoci ho predtým avizovalo, napísala agentúra AP. Nemecko aj Rakúsko uviedli, že sa naďalej držia myšlienky dvojštátneho riešenia. Izrael rozhodnutie uznať Palestínu ako štát odsúdil.

image

Nórsko, Španielsko a Írsko uznajú palestínsky štát. Terorizmus sa vypláca, reaguje Izrael

"Nejde len o symbolickú záležitosť alebo otázku politického postoja, je to diplomatický nástroj na riešenie v podobe dvoch štátov fungujúcich bok po boku v mieri a bezpečí," uviedol šéf francúzskej diplomacie.

"Nezávislý palestínsky štát zostáva pevným cieľom nemeckej zahraničnej politiky," zdôraznil podporu myšlienky dvojštátneho riešenia hovorca nemeckého ministerstva zahraničia. Dodal, že na dosiahnutie tohto cieľa je potrebný dialóg.

"Symbolické uznanie v tejto chvíli Palestínčanom nepomôže," uviedlo rakúske ministerstvo zahraničia na obdobnú otázku novinárov. Rakúsko však "dlhodobo podporuje" dvojštátne riešenia.

Slovinsko či Turecko rozhodnutie vítajú 

Slovinsko medzitým privítalo oznámenie o chystanom uznaní nezávislého palestínskeho štátu Nórskom, Španielskom a Írskom, no zároveň sa k veci nepripojilo. Začiatkom roka slovinská vláda začala procedúru uznania palestínskeho štátu, no zároveň uviedla, že k formálnemu kroku dôjde až vo chvíli, keď to bude môcť prispieť k dosiahnutiu trvalého mieru na Blízkom východe.

Oznámenie Osla, Madridu a Dublinu podľa očakávania privítali tiež Saudská Arábia či Turecko.

image

Republikáni zvažujú sankcie voči Medzinárodnému trestnému súdu, Francúzsko podporilo jeho nezávislosť

Zatiaľ čo Rijád krok označil za "pozitívne rozhodnutie", ktoré potvrdzuje "medzinárodný konsenzus o prirodzenom práve palestínskeho ľudu na sebaurčenie", Ankara oznámenie označila za významný krok k "obnoveniu práv utláčaných Palestínčanov".

Zároveň turecká diplomacia poznamenala, že bude naliehať na ďalšie štáty, aby Palestínu uznali. Aj Jordánsko rozhodnutie Nórska, Španielska a Írska privítalo.

Izrael si predvolal veľvyslancov

Izrael na rozhodnutie troch európskych krajín uznať Palestínu reagoval ostro. Minister zahraničia Jisrael Kac povolal späť do vlasti na konzultácie veľvyslanca v Írsku, Španielsku a Nórsku a zároveň si predvolal veľvyslancov týchto krajín v Izraeli, aby im dal najavo silný nesúhlas s rozhodnutím uznať palestínsky štát.

image

Palestína má podľa Bidena byť zriadená po rokovaniach, nie jednostranne

Podľa portálu The Times of Israel minister tiež uviedol, že veľvyslancom ukáže video únosu piatich izraelských vojakov vlani 7. októbra, keď palestínske hnutie Hamas spolu so svojimi spojencami vykonalo teroristický útok na Izrael, pri ktorom si vzalo asi 250 rukojemníkov a zabilo zhruba 1200 ľudí.

Video podľa Kaca veľvyslancom doloží, "ako zvrátené rozhodnutie ich vlády urobili".

Pri pokračujúcej vojenskej ofenzíve Izraela v Pásme Gazy zomrelo najmenej 35 709 Palestínčanov a 79 990 bolo zranených, vyplýva to z dnešných údajov zverejnených ministerstvom zdravotníctva v Gaze, ktoré kontroluje hnutie Hamas.

Niektorí diplomati sa už desiatky rokov snažia presadiť riešenie, ktoré by umožnilo Izraelčanom a Palestínčanom žiť vedľa seba v dvoch samostatných, suverénnych štátoch. Takzvaná idea dvojštátneho riešenia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi vznikla skoro pred 100 rokmi.

01 - Modified: 2024-07-17 16:16:24 - Feat.: - Title: Francúzska polícia zadržala muža podozrivého z plánovania útoku počas olympiády 02 - Modified: 2024-07-17 11:00:49 - Feat.: - Title: Nemecká vláda schválila návrh rozpočtu na budúci rok 03 - Modified: 2024-07-17 10:55:31 - Feat.: - Title: Guláš v kotlíku nálad nemeckej ekonomiky prihorieva 04 - Modified: 2024-07-17 13:09:24 - Feat.: - Title: Financial Times: Je Nemecko opäť chorým mužom Európy? 05 - Modified: 2024-07-17 07:59:35 - Feat.: - Title: Nie je možné pokračovať vo vojenskej spolupráci s Nigerom, vyhlásila šéfka nemeckej diplomacie Baerbocková
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. júl 2024 19:20