Francúzsky prezident Emmanuel Macron si želá, aby sa do Novej Kaledónie čo najrýchlejšie vrátil pokoj, mier a bezpečnosť. V súvislosti s tým sa rozhodol o niekoľko týždňov odložiť kontroverznú reformu ústavy. Povedal to dnes pri návšteve francúzskeho zámorského územia, ktoré zažíva najväčšie nepokoje od 80. rokov minulého storočia, informovali agentúry.
"Ďalšie rozhodnutia prijmem s ohľadom na začatie rokovaní o politickej dohode. Mojím cieľom stále je presadiť schválenie volebnej reformy, ale všetko záleží na tom, ako sa situácia bude vyvíjať," uviedol francúzsky prezident.
Upozornil, že teraz neexistuje medzi jednotlivými stranami konfliktu zhoda, aký by mal byť osud francúzskeho územia v budúcnosti. "O politickej budúcnosti ostrova by malo rozhodovať aj občianske referendum," uviedol Macron. Návrat mieru a pokoja do Novej Kaledónie podľa neho zaberie najmenej "niekoľko dní".
Macron si dnes na ostrove z vrtuľníka pozrel oblasti zdevastované nepokojmi, po ktorých zostalo šesť mŕtvych a rozsiahle materiálne škody v dôsledku výtržností, podpaľačstva a rabovania. "Ekonomické škody sú kolosálne," povedal. Francúzsky prezident pritom uviedol, že policajné posily z Paríža, ktoré na ostrov dorazili po vyhlásení výnimočného stavu z minulého týždňa, zostanú v Novej Kaledónii, kým bude treba.
"Dokonca aj v čase olympijských hier," dodal Macron s odvolaním sa na letnú olympiádu, ktorá sa začne v Paríži 26. júla.
Nepokoje v Novej Kaledónii vypukli minulý pondelok a vyplývajú z protestov proti reforme miestnej ústavy, ktorú začal prerokúvať francúzsky parlament. Návrh by v zámorskom teritóriu s 270-tisíc obyvateľmi rozšíril volebné právo, ktoré doteraz mali len domorodí Kanakovia a prisťahovalci, ktorí v Novej Kaledónii žili už v roku 1998.
Odporcovia chystaných zmien ústavy majú obavy, že by boli výhodné pre novokaledónských profrancúzskych politikov, a naopak by ďalej upodozrievali Kanakov, ktorí v minulosti trpeli v dôsledku prísnej politiky segregácie a ďalekosiahlej diskriminácie. Medzi potomkami kolonizátorov a ďalších prisťahovalcov, ktorí chcú zostať súčasťou Francúzska, a domorodým obyvateľstvom vládne napätie už desiatky rokov.
V metropole Nouméa sa dnes Macron zišiel s prezidentom Louisom Mapouom, so zástupcami skupín podporujúcich nezávislosť Novej Kaledónie aj s reprezentantmi profrancúzskeho tábora. "V nadchádzajúcich hodinách a dňoch budú vykonané nové operácie, aby bol obnovený poriadok," povedal na rokovaní.
Podľa agentúry Reuters demonštranti v Novej Kaledónii aj dnes pokračovali v blokádach ciest a obyvatelia na sociálnych sieťach zdieľali rady, ako si zaobstarať potraviny, palivo a lieky.
Macron uviedol, že ukončenie blokád ciest je podmienkou pre odvolanie výnimočného stavu.