Španielsko sa pridá k sporu na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ) o tom, či Izrael pri bojoch v Pásme Gazy dopúšťa genocídy na palestínskom obyvateľstve. Na mimoriadnej tlačovej konferencii to dnes povedal šéf španielskej diplomacie José Manuel Albares.
Podľa neho tým chce Madrid podporiť prácu ICJ a dodržiavanie jeho predbežných nariadení, píše španielska tlač. Medzi španielskymi vládnymi politikmi vyvolal ostrú kritiku nočný izraelský úder na školu v utečeneckom tábore Nusajrát v Pásme Gazy, ktorý podľa rôznych zdrojov stál život vyše 30 ľudí.
"Španielsko sa zúčastní na konaní na Medzinárodnom súdnom dvore, ktoré kvôli situácii v Pásme Gazy iniciovala Juhoafrická republika," oznámil dnes Albares. Členská krajina Európskej únie sa ku kroku podľa neho rozhodla po udalostiach z posledných dní, keď podľa Madridu začalo byť zjavné, že Izrael obchádza predbežné opatrenia ICJ.
Tribunál napríklad na konci mája nariadil Tel Avivu, aby zastavil vojenskú ofenzívu v Rafahu na juhu Pásma Gazy a nevykonával tam vojenské operácie, ktoré by mohli viesť k zničeniu palestínskej populácie. Izraelská armáda však s tým, že palestínskej populácii zničenie nehrozí, od svojej ofenzívy v oblasti neupustila.
ICJ už skôr Izrael vyzval, aby neobmedzoval prísun humanitárnej pomoci, kvôli pokračujúcim bojom sa ale prudko zhoršila humanitárna situácia v Pásme Gazy, kde podľa vyhlásenia agentúr OSN z tohto týždňa hrozí polovici obyvateľstva, čo je zhruba jeden milión ľudí, hladomor.
Podľa Albaresa sa dnešným krokom Španielsko nevyjadruje k tomu, či Izrael pácha v Pásme Gazy genocídu. Je podľa neho na súde rozhodnúť, či Izrael porušuje medzinárodný dohovor o genocíde.
Albares vec oznámil na tlačovej konferencii, zvolanej len s veľmi krátkym časovým predstihom. Kritiku niektorých španielskych vládnych predstaviteľov vyvolal izraelský úder na školu v Pásme Gazy z dnešnej noci.
Podľa rôznych zdrojov zomrelo na mieste 30 až 45 ľudí. V škole sa podľa agentúry AP ukrývali ľudia, ktorí museli kvôli bojom opustiť svoje domovy. Izraelská armáda uviedla, že na mieste zabila 20 až 30 bojovníkov hnutia Hamas a Palestínskeho islamského džihádu. Kvôli úderu dnes vicepremiérka Yolanda Díazová navrhla odvolanie španielskej veľvyslankyne v Izraeli.
Podobný krok ako dnes Španielsko oznámilo na konci marca aj Írsko. Dublin a Madrid sa spolu s Nórskom a Slovinskom v máji rozhodli uznať samostatný Palestínsky štát. Chcú tak prispieť k dvojštátnemu riešeniu konfliktu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Krok prijala izraelská vláda s veľkou nevôľou.