Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. FOTO: Reuters
StoryEditor

Steinmeier a Macron si pripomenuli obete masakru v obci Oradour-sur-Glane

10.06.2024, 22:00
Autor:
TASRTASR

Nemecký prezident varoval pred nacionalizmom a nenávisťou a Macron zase zdôraznil francúzsko-nemecké zmierenie ako základ spoločnej Európy.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier si v pondelok vo francúzskej obci Oradour-sur-Glane pripomenuli obete nacistického masakru počas druhej svetovej vojny, pri ktorom prišlo o život 643 civilistov.

Steinmeier varoval pred nacionalizmom a nenávisťou a Macron zase zdôraznil francúzsko-nemecké zmierenie ako základ spoločnej Európy.

"Príhodne deň po voľbách do Európskeho parlamentu hovorím: nikdy nezabudnime na zlo, ktoré v Európe napáchal nacionalizmus a nenávisť. Nikdy nezabudnime na zázrak zmierenia, ktorý sa podaril Európskej únii," vyhlásil nemecký prezident.

Vo svojom prejave vyzval na obranu otvorenej a pokojnej Európy, čím podľa agentúr reagoval na volebný úspech krajnej pravice v eurovoľbách. Steinmeier zároveň ostro kritizoval fakt, že v Nemecku nikdy nepotrestali vinníkov masakru.

Macron sa svojmu nemeckému náprotivkovi poďakoval za to, že prejav predniesol vo francúzštine. Francúzsky prezident vyhlásil, že  obec Oradour-Sur-Glane sa v priebehu uplynulých desaťročí stala miestom nádeje a napokon aj zmierenia medzi Francúzskom a Nemeckom.

Povojnové francúzsko-nemecké väzby zároveň označil za "životnú silu nášho európskeho projektu".

01 - Modified: 2025-12-05 06:41:24 - Feat.: - Title: Orbán patrí medzi najväčších cestovateľov sveta. V rebríčku sú pred ním len Macron a Sissoco 02 - Modified: 2025-12-05 06:07:27 - Feat.: - Title: Európa musí nájsť nové sebavedomie. Steinmeier v Londýne vyzval na posilnenie konkurencieschopnosti 03 - Modified: 2025-12-04 20:10:32 - Feat.: - Title: Macron varoval Zelenského pred zradou zo strany Spojených štátov, tvrdí denník. Elyzejský palác výrok popiera 04 - Modified: 2025-12-04 10:22:46 - Feat.: - Title: Macron vyzval Čínu, aby podporila mierové úsilie na ukončenie vojny na Ukrajine 05 - Modified: 2025-12-04 05:45:21 - Feat.: - Title: Macron v Pekingu rokoval o obchodných vzťahoch i Ukrajine. Spolupráca je rozhodujúca, vraví
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 09:16