Mnohí hovorili, že tohtoročné eurovoľby vyjavia pravdu o Európe. A o tom, či občanov Únie nezlákala krajná pravica. Výsledky už sú známe a nik sa o nich nesporí – ak si odmyslíme internetových konšpirátorov –, len názory na pravdu o starom kontinente sa rôznia. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa tvári spokojne a vzostup krajnej pravice, ktorý sa do nezanedbateľnej miery odrazil aj vo výsledkoch, nevníma ako bezprostrednú hrozbu.
Zdravé európske jadro je podľa nej vo forme. Argumentuje nepriestrelnou štatistikou: najväčší podiel v europarlamente získala frakcia Európskej ľudovej strany, ktorá si v porovnaní s voľbami v roku 2019 dokonca polepšila o 10 kresiel. Ľudovci sa hlásia k stredopravici a liberálno-konzervatívnym hodnotám, no čo je najdôležitejšie – ide o proeurópsku stranu.
VIDEO: Tisícky ľudí vyšli do ulíc, aby podporili Viktora Orbána:
Najčastejší argument v neprospech krajne pravicových síl znie, že názory jednotlivých hnutí sú značne chaotické a často protirečivé, kým jediné, čo ich spája, je euroskepticizmus. Bez jednotnej ideológie len ťažko pristúpia ku konštruktívnej spolupráci, nehovoriac o tom, že (zatiaľ) nemajú vlastnú frakciu. Európa je teda v bezpečí. Je to pravda?
Kto si v pondelok, deň po voľbách, prezrel stránky najvýznamnejších svetových médií, zistil, že všetkým dominovali správy o vzostupe krajnej pravice v Európe. Novinári si zjavne nenažívajú až tak bezstarostne ako von der Leyenová.
Komentátor britského denníka The Guardian Timothy Garton Ash vo svojom najnovšom stĺpčeku bije na poplach a vyzýva, aby sme sa zobudili. Vyhlásenia predsedníčky Európskej komisie považuje za samoľúbe a krajnú pravicu vníma ako skutočnú hrozbu. „Nedovoľte, aby vám niekto nahováral, že to nie je až také zlé,“ píše.
Domnieva sa síce, že britský scenár sa opakovať nebude – žiadny Frexit, Nexit ani Sl...
Zostáva vám 85% na dočítanie.