Severoatlantická aliancia prevezme od Spojených štátov koordináciu dodávok zbraní na Ukrajinu čeliacu ruskej agresii. Potvrdil to dnes šéf NATO Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii pred dvojdňovým zasadnutím ministrov obrany NATO, ktoré sa začne v Bruseli vo štvrtok. Cieľom je zabezpečiť mechanizmus vojenskej pomoci v situácii, keď o funkciu prezidenta USA opäť usiluje Donald Trump, ktorý je voči NATO skeptický, píše agentúra Reuters.
"Očakávam, že ministri schvália plán, aby NATO riadilo koordináciu bezpečnostnej pomoci a výcviku na Ukrajine," povedal Stoltenberg novinárom.
Finančné záväzky
"Je to kľúčový prvok nášho balíka pre Ukrajinu na washingtonskom summite, spoločne s dlhodobými finančnými záväzkami," dodal generálny tajomník s poukazom na nadchádzajúci júlový summit NATO vo Washingtone.
O tom, že aliancia by mala hrať väčšiu úlohu v koordinácii dodávok bezpečnostných systémov a výcviku na Ukrajine, hovoril Stoltenberg už pred neformálnym zasadnutím ministrov zahraničia krajín NATO v Prahe na konci mája.
Stoltenberg dnes tiež konštatoval, že členovia aliancie zintenzívňujú kroky namierené proti ruským snahám o destabilizáciu týchto krajín.
Nepriateľské aktivity
"Spojenci prijímajú rázne opatrenia, zatýkajú a začínajú súdne konanie v prípadoch nepriateľských aktov v krajinách NATO, ktorými typicky sú sabotáže, násilné činy, kybernetické útoky a dezinformácie," povedal Stoltenberg. "Ruské počínanie nás neodradí od pomoci Ukrajine," ubezpečil šéf aliancie.
Štáty NATO podľa Stoltenberga súčasnému bezpečnostnému prostrediu prispôsobujú aj svoje jadrové schopnosti. V posledných mesiacoch podľa neho z Ruska zaznievala nebezpečná jadrová rétorika a konali sa tam cvičenia s jadrovými zbraňami. Svoje jadrové kapacity modernizuje aj Čína, upozornil generálny tajomník.
"Spojenci budú diskutovať o pokračujúcej adaptácii našich jadrových kapacít na súčasné bezpečnostné prostredie. V tejto adaptácii sme dosiahli výrazný pokrok, "povedal šéf NATO.