Ukrajinci majú podľa generálneho tajomníka NATO právo sa brániť, sebaobrana neznamená vyostrenie konfliktu. Jens Stoltenberg to uviedol pri príchode na dvojdňové rokovanie ministrov obrany aliančných krajín, ktoré sa dnes začína v Bruseli.
Spojenci z NATO sa podľa Stoltenberga teraz snažia najmä zabezpečiť pre Ukrajinu ďalšie systémy protivzdušnej obrany. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno európskym partnerom odkázal, že Kyjev potrebuje najmenej ďalších sedem týchto systémov, aby ruským útokom mohol účinne čeliť.
Stoltenberg uvítal príspevky na pomoc Ukrajine, ktoré v uplynulých dňoch oznámili niektorí spojenci. "Dôležité je tiež zvýšiť produkciu zbraní a munície a zaistiť, že pomoc pre Ukrajinu bude dlhodobá," zdôraznil šéf NATO.
V tejto súvislosti dúfa, že ministri obrany počas dvojdňového rokovania schvália plán, aby dodávky zbraní pre Kyjev aj výcvik ukrajinských vojakov odteraz namiesto Spojených štátov koordinovala práve Severoatlantická aliancia.
Až doteraz sa koordináciou pomoci pre Kyjev zaoberala takzvaná kontaktná skupina pre Ukrajinu vedená Američanmi a združujúca asi päť desiatok krajín podporujúcich Kyjev zbraňami a muníciou. Teraz ale existujú obavy, aby sa Kyjev neocitol bez pomoci, pokiaľ by sa na jeseň stal americkým prezidentom Donald Trump. Ten totiž nemusí byť pomôcť Ukrajine naklonený, poznamenali svetové tlačové agentúry.