Účastníci prvého summitu o mieri na Ukrajine dnes v záverečnom vyhlásení vyzvali na návrat detí deportovaných Ruskom a na zapojenie "všetkých strán" do prípadného mierového procesu. Základom spravodlivého mieru musí byť rešpekt k územnej celistvosti krajín, uvádza ďalej text, ktorý má agentúra ČTK k dispozícii.
Delegácie z viacerých krajín vrátane Brazílie, Mexika, Saudskej Arábie alebo Indie sa k záverečnej deklarácii rokovaní vo Švajčiarsku neprihlásili. Český prezident Petr Pavel ocenil, že drvivá väčšina krajín podporila základné zásady medzinárodného práva.
Mier bez Ruska nie je možný
Samit po vyše dvoch rokoch ruskej agresie na Ukrajine bol účastníkmi označovaný ako prvý krok na zložitej ceste k spravodlivému mieru. Viacerí štátnici uvádzali, že trvalé ukončenie konfliktu nemožno dosiahnuť bez Ruska, ktoré sa na rokovaniach nezúčastnilo a medzitým pokračovalo v snahe rozšíriť svoje územné zisky v susednej krajine.
"Sme presvedčení, že dosiahnutie mieru vyžaduje zapojenie všetkých strán a dialóg medzi nimi," uvádza záverečná deklarácia väčšiny účastníkov. "Charta Spojených národov, vrátane princípov rešpektu k územnej celistvosti a zvrchovanosti všetkých štátov, môže a bude slúžiť ako základ na dosiahnutie komplexného, spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine," pokračuje text. Na stiahnutie Rusov z okupovaných častí Ukrajiny priamo nevyzýva.
Podľa švajčiarskeho denníka Tribune de Genève bolo vyhlásenie vydané v mene 85 krajín a medzinárodných organizácií, pričom dvojdňového podujatia sa zúčastnili stovky delegácií. Medzi signatármi nie je žiadny člen medzinárodnej hospodárskej aliancie BRICS, do ktorej patrí aj Rusko. Okrem vyššie uvedených krajín deklaráciu nepodpísali aj Spojené arabské emiráty, Thajsko, Juhoafrická republika a Indonézia.
Tri ústredné body
"Časom musí nastať fáza, keď za stôl zasadnú aj zástupcovia Ruska. Nemôže sa tak ale diať za podmienok neprijateľných pre napadnutú krajinu, nerešpektujúcich Chartu OSN a najmä právo na sebaobranu, suverenitu a teritoriálnu integritu, "uviedol český prezident Pavel na sociálnej sieti X.
Na summite v predhorí švajčiarskych Álp sa Ukrajina snažila budovať podporu pre svoj mierový plán formulovaný už v roku 2022. Podľa Kyjeva treba najskôr dohodnúť spoločné stanovisko v čo najväčšej skupine krajín bez Ruska, až potom prichádza do úvahy rokovanie s Moskvou. Konkrétne išlo v luxusnom rezorte nad Lucernským jazerom o tri body ukrajinského plánu: jadrovú bezpečnosť na Ukrajine, potravinovú bezpečnosť a ľudí uväznených alebo unesených počas vojny.
"Všetci vojnoví zajatci musia byť prepustení. Všetky deportované a nezákonne vysídlené ukrajinské deti a všetci ostatní ukrajinskí civilisti, ktorí boli nezákonne zadržaní, musia byť vrátení na Ukrajinu," uvádza sa v spoločnom vyhlásení. Vyzýva tiež na zaistenie bezpečného chodu jadrových elektrární na Ukrajine a vymedzuje sa voči zásahom do produkcie potravín.