Príslušníci polície stoja na stráži po streľbe v jednej z budov Karlovej univerzity v Prahe. FOTO: Reuters
StoryEditor

Univerzita Karlova podá proti uzneseniu o odložení prípadu streľby sťažnosť

17.06.2024, 14:59
Autor:
TASRTASR

Univerzita naďalej pokračuje v poskytovaní finančnej, psychologickej a krízovej podpory pozostalým a zraneným a psychologickú pomoc môžu využívať aj študenti a zamestnanci školy.

Univerzita Karlova (UK) podá proti uzneseniu o odložení prípadu vlaňajšej tragickej streľby na jej Filozofickej fakulte (FF) sťažnosť a navrhne úplné vyšetrenie všetkých súvislostí útoku. Oznámila to v pondelok na svojom webe.

"Univerzita Karlova informuje, že v piatok 14. júna 2024 dostala uznesenie Polície ČR o odložení trestnej veci vyšetrovania tragických udalostí na FF UK... UK potvrdzuje, že podá proti uzneseniu sťažnosť s návrhom na úplné vyšetrenie všetkých súvislostí útoku aj jemu predchádzajúcich udalostí," napísala univerzita.

image

Od masakru na pražskej fakulte uplynie pol roka. Bezpečnostný analytik Zábojník vystríha pred útokmi u nás

Sťažnosť je podľa jej slov možné podať do troch kalendárnych dní od doručenia, v stručnej verzii ju preto univerzita podá už v pondelok a doplní neskôr, keď do spisu nahliadnu jej právni zástupcovia. Členka kolégia rektorky Lenka Henebergová dodala, že o tom informovali zasiahnutých, s ktorými sú podľa jej slov v pravidelnom kontakte.

UK naďalej pokračuje v poskytovaní finančnej, psychologickej a krízovej podpory pozostalým a zraneným a psychologickú pomoc môžu využívať aj študenti a zamestnanci školy, uviedli na webe.

Univerzita v súvislosti s uznesením vyzvala médiá na maximálnu triezvosť v zverejňovaní konkrétnych detailov. Podobný apel zopakovala aj polícia po tom, ako niektoré české médiá v pondelok informovali o detailoch z vyšetrovania. Dodala, že verejnosť s výsledkami oboznámia hneď, ako to bude možné. O ukončení vyšetrovania prípadu polícia informovala minulý týždeň v piatok (14. 6.).

image

Streľba v Prahe silne psychicky zasiahla 9000 ľudí, pomohli stovky odborníkov

V hlavnej budove FF UK v Prahe 21. decembra 2023 jej študent zastrelil 13 ľudí a jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici. Útočník zranil ďalších 25 ľudí a napokon sa zastrelil. Krátko pred masakrom na FF UK zastrelil v obci Hostouň svojho otca a približne týždeň predtým náhodného muža s dieťaťom v Klánovickom lese na okraji Prahy.

Lidové noviny v pondelok informovali o tom, že udalosť by mal pripomínať dočasný pamätník. Malo by ísť o osemtonový pieskovcový útvar, ktorý bude stáť oproti hlavnej budovy FF UK. Univerzita v budúcnosti počíta aj s trvalým pamätníkom.

01 - Modified: 2024-07-11 13:47:43 - Feat.: - Title: Pražská univerzita je najlepšou vysokou školou východnej Európy, patrí medzi 100 najlepších v Európe 02 - Modified: 2024-07-10 05:51:42 - Feat.: - Title: Nárast nenávisti na sieti ma desí, priznáva český šéfžalobca Igor Stříž 03 - Modified: 2024-06-21 17:15:34 - Feat.: - Title: Poradca pražskej univerzity spochybnil tvrdenie polície o zastaranom kamerovom systéme 04 - Modified: 2024-06-20 12:51:57 - Feat.: - Title: Vrah z pražskej univerzity sa s políciou tesne minul, o jeho zámeroch však nevedela 05 - Modified: 2024-06-15 22:00:00 - Feat.: - Title: Od masakru na pražskej fakulte uplynie pol roka. Bezpečnostný analytik Zábojník vystríha pred útokmi u nás
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. júl 2024 07:06