Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval vo štvrtok na summite Únie v Bruseli lídrov členských krajín Únie, aby splnili svoje sľuby a poskytli Kyjevu ďalšiu vojenskú pomoc. Informujeme o tom podľa správy agentúry AP.
"Splnenie každého sľubu je dôležité nielen z hľadiska ochrany životov, ale aj preto, aby sme zničili ilúziu Rusov, že vojnou niečo dosiahnu," povedal Zelenskyj. Zároveň sa poďakoval krajinám, ktoré Kyjevu prisľúbili ďalšie vojenské vybavenie, zbrane a muníciu. Zdôraznil, že Kyjev "ich bezodkladne potrebuje na bojisku", a apeloval aj na ďalšiu "bezodplatnú pomoc" týkajúcu sa okrem iného posilnenia protivzdušnej obrany.
Zelenskyj podpísal vo štvrtok v Bruseli 12-stranový bezpečnostný pakt s Európskou úniou platný na nasledujúcich desať rokov. V dohode sa stanovuje záväzok eurobloku pomáhať Ukrajine v deviatich oblastiach bezpečnostnej a obrannej politiky, a to vrátane dodávok zbraní, vojenského výcviku, spolupráce v oblasti obranného priemyslu či v boji proti kybernetickým a hybridným hrozbám a napríklad aj pri odmínovaní.
Podľa AP je v pakte zhrnuté to, čo Únia pre Ukrajinu robí už od vypuknutia ruskej invázie z februára 2022 z hľadiska finančnej, vojenskej a inej pomoci.
Ako však uvádza agentúra AFP, v pakte chýbajú konkrétne záväzky týkajúce sa novej pomoci zo strany Únie, keďže viaceré členské krajiny sa k príliš konkrétnym prísľubom odmietli zaviazať. Namiesto toho sa tam uvádza len to, že do roku 2027 "by sa mohlo počítať" s ďalšími ročnými tranžami podpory v približne rovnakej hodnote ako balík za päť miliárd eur určený na tento rok.
Ukrajina zase prisľúbila, že bude presadzovať európske hodnoty a v rámci príprav na vstup do Únie pokračovať v reformách, napríklad aj zabezpečením civilnej kontroly nad svojimi bezpečnostnými a obrannými silami. Zaviazala sa tiež k zvýšeniu transparentnosti a vyvodeniu zodpovednosti pri využívaní pomoci z Únie.
Pakt Zelenskyj s predstaviteľmi Únie podpísal v tom istom týždni, ako Únia oficiálne otvorila prístupové rokovania s Ukrajinou, k čomu došlo desať rokov po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym. Prístupový proces zrejme potrvá niekoľko rokov, uvádza AP.
AFP pripomína, že Kyjev už predtým podpísal dovedna 17 podobných bezpečnostných dohôd, a to so Spojenými štátmi, Britániou, Japonskom, Francúzskom, Nemeckom a ďalšími.