Severná Kórea v nedeľu skritizovala trojstranné vojenské cvičenie Južnej Kórey, Spojených štátov a Japonska v medzinárodných vodách južne od juhokórejského ostrovného letoviska Čedžu tvrdiac, že takéto cvičenia ukazujú, že vzťahy medzi týmito tromi krajinami sa zmenili na "ázijskú verziu NATO". Informovala o tom agentúra Reuters odvolávajúca sa na severokórejskú tlačovú agentúru KCNA.
Trojdňové cvičenie s názvom Freedom Edge (Hrana slobody) sa začalo vo štvrtok po tom, ako sa šéfovia obrany Južnej Kórey, Spojených štátov a Japonska začiatkom júna dohodli na priebehu manévrov v súlade s minuloročnou dohodou ich príslušných lídrov. Išlo o súčasť úsilia o posilnenie bezpečnostnej spolupráce proti hrozbám zo strany Severnej Kórey, ktorá nedávno prehĺbila svoje vzťahy s Ruskom.
Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uviedlo, že Pchjongjang nebude ignorovať posilňovanie vojenského bloku na čele s USA a ich spojencami a bude chrániť regionálny mier "agresívnou a razantnou reakciou".
Ministerstvo zároveň poznamenalo, že Washington pokračuje vo svojej snahe o pripojenie Južnej Kórey a Japonska k NATO a dodalo, že pokusy Južnej Kórey dodať zbrane Ukrajine sú jedným z príkladov tohto úsilia.
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol, americký prezident Joe Biden a japonský premiér Fumio Kišida sa vlani v auguste dohodli na pravidelných trojstranných vojenských cvičeniach, ktoré majú byť súčasťou úsilia o odradenie narastajúcich jadrových a raketových hrozieb zo strany KĽDR.
Minulý týždeň sa v Pchjongjangu uskutočnil samit severokórejského vodcu Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorom podpísali zmluvu o "komplexnom strategickom partnerstve", ktorá vyzýva na vojenskú pomoc v prípade napadnutia jedného z nich.
Soul, Washington a Tokio rozširujúcu sa vojenskú spoluprácu medzi Moskvou a Pchjongjangom spoločne odsúdili. Južná Kórea zároveň v reakcii na pakt uviedla, že prehodnotí možnosť dodávať zbrane Ukrajine.