Bojové lietadlá z krajiny NATO stoja pred hangárom na americkej vojenskej leteckej základni Ramstein. FOTO: Reuters
StoryEditor

Hrozba, aká tu nebola 10 rokov. USA uviedli viacero svojich základní v Európe do stavu zvýšenej pohotovosti

01.07.2024, 13:00
Autor:
TASRTASRredred

Pentagón vyhlásil na týchto základniach štvrtý z piatich stupňov ohrozenia Charlie, ktorý znamená bezprostrednú hrozbu terorizmu.

Niekoľko amerických vojenských základní v Európe bolo cez víkend pre obavy z teroristických útokov uvedených do stavu zvýšenej pohotovosti. Informujú o tom televízne staníce CNN a ABC News.

Pentagón vyhlásil na týchto základniach štvrtý z piatich stupňov ohrozenia Charlie, ktorý znamená bezprostrednú hrozbu terorizmu.

Uplatňuje sa, keď dôjde k incidentu alebo ak sú k dispozícii informácie o vysokej pravdepodobnosti teroristických útokov alebo že ich cieľom je vojenský personál alebo vojenské objekty. Nad ním je už len stupeň delta.

image

KOMENTÁR: Absolútna kríza americkej politiky dáva svetu len dve možnosti

Základne, ktorých sa hrozba týka

Zvýšenie úrovne ochrany sa týka aj základne v Stuttgarte, kde sídli velenie americkej armády v Európe (USEUCOM). Podľa portálu Stars & Stripes dostali pokyny na zvýšenie úrovne ochrany i ďalšie americké základne v Nemecku, vrátane leteckej základne Ramstein, ako aj základne v Rumunsku a Bulharsku.

Úroveň ochrany bola zvýšená aj na leteckej základni Aviano v Taliansku.

Jeden z amerických predstaviteľov, pôsobiaci na základni v Európe, pre CNN uviedol, že takúto úroveň ohrozenia nebola vyhlásená "najmenej desať rokov".

Zvyčajne to podľa neho znamená, že armáda dostala avízo o "aktívnej a dôveryhodnej" hrozbe.

image

„Ten, čo to vie s Trumpom.“ Nový šéf NATO Rutte chce pokračovať vo vyučovaní na základnej škole

Olympijské hry alebo EURO

Hovorca USEUCOM Dan Day sa pre CNN odmietol vyjadriť k zvýšenému stupňu ochrany základní. Uviedol, že USEUCOM "neustále vyhodnocuje mnohé faktory, ktoré ovplyvňujú bezpečnosť amerického vojenského personálu v zahraničí" a v rámci toho prijíma opatrenia na jej zaistenie.

Nie je známe, na základe akých informácii bola sprísnená ochrana amerických vojenských objektov v Európe.

Možným terčom teroristických útokov by však mohli byť blížiace sa letné olympijské hry v Paríži a alebo prebiehajúce majstrovstvá Európy vo futbale v Nemecku.

01 - Modified: 2025-12-26 22:15:00 - Feat.: - Title: Zelenskyj nemá nič, kým to ja neodsúhlasím, uviedol o mierovej dohode Trump 02 - Modified: 2025-12-26 17:39:00 - Feat.: - Title: Ruského diplomata odsúdili na 12 rokov za predaj tajných informácií USA 03 - Modified: 2025-12-26 12:14:00 - Feat.: - Title: Nigéria poskytla USA spravodajské informácie pred útokmi na militantov z Islamského štátu 04 - Modified: 2025-12-26 06:00:00 - Feat.: - Title: USA zaútočili na jednotky Islamského štátu v severozápadnej Nigérii 05 - Modified: 2025-12-25 21:12:00 - Feat.: - Title: Počas spoločnej operácie s USA v Sýrii zahynul jeden z vodcov Islamského štátu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. december 2025 07:13