Francúzski voliči znovu povedali nie Marine Le Penovej a jej krajne pravicovej strane Národné združenie (RN), kto ale bude po parlamentných voľbách Francúzsku vládnuť, jasné nie je. Tak dnes ráno komentujú francúzske denníky výsledky volieb, ktoré zanechali dolnú komoru parlamentu bez jasnej väčšiny.
Francúzsko sa podľa analýz ocitlo v neznámej situácii, prezident Emmanuel Macron teraz bude musieť rokovať o vláde so svojimi oponentmi.
Víťazstvo ľavicového bloku Nový ľudový front hodnotia komentáre ako prekvapenie po tom, ako všetky prieskumy a modely favorizovali RN a jeho spojencov. Skôr ľavicový denník Libération na svojej titulnej stránke výsledok sumarizuje citoslovcom "uf".
Macronov tábor si zachránil česť
Podľa komentára denníka Le Figaro RN naďalej u väčšiny Francúzov vzbudzuje odpor a strach, akokoľvek dokázalo pritiahnuť tretinu voličov a nastoluje vo verejnej debate témy.
Francúzske Národné zhromaždenie bude po voľbách rozdelené na tri podobne silné tábory, čo je situácia, ktorá nemá v nedávnej histórii krajiny obdoby, píše denník Les Echos. "Aká väčšina bude vládnuť? S akým programom? A akým premiérom? Tri otázky, ktoré môžu zostať dlhší čas bez odpovede," pokračuje.
Tábor prezidenta Macrona si druhým miestom vo voľbách zachránil česť, hlava štátu ale bude musieť prvýkrát po siedmich rokoch v úrade rokovať o vláde so svojimi oponentmi, súdi denník Le Monde. Komentár Le Figaro potom špecifikuje, že Macron nemá inú možnosť, ako vyjednávať s ľavicou.
Podľa analýzy Les Echos ale toto predvolebné spojenectvo vybudované narýchlo v snahe zastaviť RN svojím povolebným vystúpením vykoľajil líder radikálne ľavicovej strany Nepodrobené Francúzsko (LFI) Jean-Luc Mélenchon, ktorý sa voči spolupráci s Macronom okamžite vymedzil.
"Keď si nárokoval moc pre Nový ľudový front ...pripomenul tým, ktorí to zabudli, že stratégiou Nepodrobené Francúzsko je chaos," uvádza komentátor Christophe Jakubyszyn.
Macron pred voľbami vyhlásil, že ich zvolal, aby voliči "vyjasnili" smerovanie krajiny, výsledky ale Francúzsku uvrhli do ešte väčšieho zmätku, súdi v denníku Le Figaro Alexis Brézet.
O úľave píšu aj v Nemecku
Ako úľavu hodnotia nemecké médiá výsledok predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku, kde v nedeľňajšom druhom kole nečakane vyhral ľavicový blok Nový ľudový front.
"Od Marseille po Lille si vydýchla úľavou väčšina Francúzov, ktorá sa v nedeľu obávala víťazstva pravicových extrémistov," napísala nemecká mutácia európskeho portálu Politico, podľa ktorého mobilizácia proti krajnej pravici mala účinok. Terajšia úľava však podľa Politica nemusí mať dlhé trvanie, keďže žiadna zo síl nemá dostatok mandátov na vládu.
"Francúzsko sa teraz musí rýchlo naučiť zostavovať koalície," uviedol portál.
Politico si kladie otázku, či vo Francúzsku teraz vznikne obdoba semaforu, ako sa v Nemecku podľa straníckych farieb hovorí vládnej koalícii sociálnych demokratov (SPD), Zelených a liberálnych slobodných demokratov (FDP).
"Čisto matematicky sa to ale komplikuje. Socialisti síce posilnili a macronisti sú slabší menej, ako sa očakávalo. Pravdepodobne však semafor bude potrebovať niekoľko hlasov od stredopravých Republikánov," poznamenal.
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) hneď v titulku uvádza, že Francúzsko sa teraz musí naučiť viesť sondážne rozhovory. "Nejasné väčšinové pomery stavajú prezidenta Emmanuela Macrona pred výzvu," píše denník. Ten tiež uviedol, že Le Penová, ktorá proti očakávaniam neuspela, už pracuje na legende o ukradnutom víťazstve.
"Napriek prekvapivému víťazstvu nemôže Nový ľudový front sám vládnuť," napísal FAZ. "Ak sa ľavicový blok a Spolu nedohodnú na nejakej forme spolupráce, ostala by súčasná vláda vo funkcii ako prechodná. Ďalšie rozpustenie parlamentu a nové voľby budú znovu možné až v roku 2025, "dodal.
Francúzsko sa ponemčilo
Momentálnej úľave a očakávaným náročným koaličným vyjednávaniam sa dnes venuje tiež magazín Der Spiegel. "Najlepšia správa ako prvá: Zase to dobre dopadlo," uviedol magazín k výsledkom. "Takže je všetko dobré? Nie, vo Francúzsku je teraz málo dobrého, aspoň politicky," pokračoval magazín, podľa ktorého to teraz po krátkom vydýchnutí bude zložité.
"Kto by teda mal vládnuť? Kto pôjde s kým do koalície? Hrozí, že vláda bude vznikať ťažko. Predovšetkým sa ale prezident Macron musí pripraviť na kompromisy a na hľadanie strednej cesty. A to zatiaľ neboli jeho silné stránky," dodal.
Taktiež Bild, ktorý je nepredávanejším denníkom v Nemecku, poukazuje na nadchádzajúce zložité koaličné rokovania.
"Macronova stávka na Francúzsko vyšla, ale...," napísal denník s nevyrieknutým dôvetkom o tom, že vláda bude vznikať ťažko.
Pre vytvorenie vlády je teraz podľa Bildu potrebné oddeliť zrno od plevu. Denník sa domnieva, že Macron sa bude snažiť udržať extrémnu ľavicu s jej antisemitskými, proruskými a komunistickými prúdmi stranou a vytvoriť vlastnú vládu s umiernenými odporcami Le Penovej pod vedením premiéra, s ktorým sa bude väčšina ochotná zmieriť.
Koaličným vyjednávaniam sa už venujú tiež politológovia. Historik a politológ Joseph de Weck v relácii verejnoprávnej stanice ZDF k výsledkom volieb povedal, že Francúzsko sa ponemčilo, pretože sa už nezaobíde bez koalície. "Francúzsko je teraz v prelomovom bode. Prechádza zmenou od prezidentskej demokracie k demokracii parlamentnej. Musí sa naučiť vládnuť s koaličnými kabinetmi, "vysvetlil.