Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) sa bude vo štvrtok zaoberať maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Diskusia sa má týkať jeho nedávnych návštev v Moskve a Pekingu. Na konferencii budú zvažovať aj vyvodenie dôsledkov voči Orbánovi a maďarskému predsedníctvu v Rade EÚ. Informuje o tom portál Euractiv.
Samostatná diplomatická misia maďarského premiéra do Moskvy bola podľa úniovej právnej služby v rozpore so zmluvami EÚ.
VIDEO: Maďarský premiér Orbán navštívil Moskvu, hľadal Putinovu „perspektívu“
Maďarský premiér ihneď po začatí predsedníctva svojej krajiny v Rade EÚ vyrazil na Ukrajinu, potom ale aj do Ruska a do Číny a všetko označil za "mierovú misiu". V uvedených krajinách podľa svojich slov usiloval o nájdenie riešenia, ktoré by umožnilo ukončiť vojnu na Ukrajine.
Vrcholní predstavitelia EÚ v reakcii okamžite oznámili, že ide o návštevy bilaterálne a Orbán pre nich nedostal žiadny mandát od Európskej únie. Kritika sa ozvala aj z členských štátov. EÚ vo svojom oficiálnom postoji, s ktorým Orbán súhlasil, odsudzuje Moskvu ako agresora a na ruský režim uvalila množstvo sankcií.
Orbán porušil zmluvy Únie
Cesty maďarského premiéra boli témou aj stredajšieho zasadnutia takzvaného Coreperu, teda veľvyslancov členských štátov EÚ v Bruseli.
Podľa troch zdrojov, na ktoré sa odvoláva denník Financial Times, vtedy úniový právny servis zástupcom štátov oznámil, že Orbánove kroky porušili úniové zmluvy, ktoré zakazujú "akékoľvek opatrenia, ktoré by mohli ohroziť dosiahnutie cieľov únie".
Maďarský premiér tiež porušil ustanovenie, ktoré vyzýva všetky členské štáty na vykonávanie zahraničnopolitických aktivít "v duchu lojality a vzájomnej solidarity".
"Bolo politickou chybou ísť do Moskvy," povedal Financial Times predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý je šéfom úniových samitov. "Za posledných desať rokov som nevidel takú ostrú reakciu 26 ďalších krajín na kroky jedného štátu... takúto žltú kartu," dodal Michel.
S maďarským premiérom sa podľa svojich slov stretol na terajšom samite NATO vo Washingtone a zároveň je v kontakte s ostatnými úniovými lídrami, aby sa rozhodli, ako ďalej.
V hre je bojkot predsedníctva
Maďarskom sa preto bude vo štvrtok zaoberať aj Konferencia predsedov Európskeho parlamentu, ktorá je zložená z jeho predsedníčky a šéfov politických frakcií.
Podľa portálu Euractiv momentálne zvažujú viacero rôznych opatrení voči maďarskému predsedníctvu v Rade EÚ. V hre je možnosť bojkotu maďarského predsedníctva. Vylúčené nie je ani jeho predčasné ukončenie a urýchlenie začiatku poľského predsedníctva, ktoré ho má od Maďarska prevziať až v januári 2025.
"Úprimne povedané, o možnosti bojkotu maďarského predsedníctva sa diskutovalo už od jeho prvej cesty do Kyjeva," uviedol pre Euractiv predstaviteľ liberálnej frakcie Obnovme Európu.
Podľa Euractivu sú zatiaľ možné výsledky rokovania Konferencie predsedov nejasné. Názory na to, aké kroky voči maďarskému predsedníctvu prijať, sa rôznia.
Maďarsko prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ pred necelými dvoma týždňami od Belgicka. Počas tohto krátkeho obdobia maďarský premiér navštívil Kyjev, Moskvu a Peking. Svoju iniciatívu označil za mierovú misiu s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine.