Do Egypta dnes pricestovala izraelská delegácia, aby pokračovala v sprostredkovaných rokovaniach medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamas o aktuálnom návrhu dohody o prepustení rukojemníkov a prímerí vo vojne v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na egyptské zdroje.
Delegácia pozostáva zo šiestich členov, povedali AP bez uvedenia ich mien traja nemenovaní predstavitelia káhirského letiska.
Dlhodobé úsilie
Medzinárodní prostredníci zo Spojených štátov, Egypta a Kataru minulý týždeň nadviazali na dlhodobé úsilie, aby Izrael a Hamas dojednali zostávajúce sporné body a uzavreli dohodu o trojfázovom prímerí.
Počas neho by Hamas okrem iného prepustil zvyšných asi 120 rukojemníkov, ktorých už vyše deväť mesiacov zadržiava na území Pásma Gazy. Približne tretina z nich je ale zrejme už po smrti.
Poslednou sériou rokovaní a stretnutí narušil v sobotu mohutný vzdušný úder izraelského letectva na juhu Pásma Gazy v oblasti, ktorú samotný Izrael predtým označil za bezpečnú humanitárnu zónu pre obyvateľov evakuovaných pred bojmi z iných častí pásma. Podľa úradov ovládaných Hamásom pri ňom zahynulo vyše 90 Palestínčanov, väčšinou žien a detí.
Izrael oznámil, že terčom úderu bol šéf vojenského krídla Hamasu Muhammad Díf a že pri údere zomierali prevažne ozbrojenci hnutia. Dífov osud zostáva nejasný; podľa Hamasu útok prežil, Izrael jeho smrť nepotvrdil. Zástupcovia politického krídla Hamasu po údere uviedli, sú ochotní v rokovaní pokračovať.
Dosiahnutie dohody
Izraelský minister obrany Joav Galant v dnešnom telefonáte svojmu americkému náprotivku Lloydovi Austinovi povedal, že takto silný tlak na Hamas "viedol k vytvoreniu podmienok potrebných na dosiahnutie dohody o návrate rukojemníkov". Minister podľa správy, ktorú vydala jeho kancelária, v hovore objasnil okolnosti sobotňajšieho úderu na Dífa, ktorého označil za Usámu bin Ládina Gazy.
Vojnu v Pásme Gazy vyvolal vlani 7. októbra bezprecedentný teroristický útok Hamasu na Izrael, pri ktorom zahynulo takmer 1200 ľudí. Ďalších zhruba 250 osôb ozbrojenci odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Vyše stovku z nich Hamas prepustil pri doteraz jedinom prímerí, ktoré na konci novembra trvalo iba týždeň. Všetky snahy o dosiahnutie dohody o ďalšom prímerí a prepustenie zvyšných rukojemníkov doteraz stroskotali.
Izraelská vojenská ofenzíva si podľa úradov ovládaných Hamásom od októbra vyžiadala životy takmer 39-tisíc Palestínčanov, zranených bolo vyše 89-tisíc ľudí.
Údaje nerozlišujú medzi zabitými bojovníkmi a civilistami. Izraelská armáda v utorok uviedla, že jej sily od začiatku vojny zlikvidovali polovicu vedenia ozbrojeného krídla Hamasu a zabili, zranili či zajali približne 14-tisíc jeho ozbrojených členov. Hamasu podľa hodnotenia izraelskej armády v posledných mesiacoch dochádzajú zbrane i ľudské zdroje a bojuje o holé prežitie.