Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na samit európskych lídrov. FOTO: Reuters
StoryEditor

Únia by nemala kopírovať zahraničnú politiku amerických demokratov, povedal Orbán

18.07.2024, 15:46
Autor:
TASRTASR

Na otázku k maďarskej mierovej misii súvisiacej s vojnou na Ukrajine Orbán povedal že sa v nej darí.

Európska únia by nemala kopírovať zahraničnú politiku amerických demokratov, ale v duchu strategickej autonómie by mala mať svoj vlastný, európsky prístup. Povedal to vo štvrtok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po príchode na samit Európskeho politického spoločenstva (EPC) na zámku Blenheim neďaleko britského Oxfordu.

Informuj o tom agentúra MTI.

Orbán spresnil, že tým načrtol koncepciu Maďarska, ktorá sa líši od oficiálnej koncepcie Únie.

image

Slovensko nebude bojkotovať maďarské predsedníctvo. Nevidím dôvod trestať suverénny postoj, vraví Pellegrini

Na novinársku otázku k maďarskej mierovej misii súvisiacej s vojnou na Ukrajine Orbán povedal že sa v nej darí. "Napredujeme, aj keď to nie je ľahké, keď je protivietor. Zatiaľ sme urobili všetky kroky podľa plánu," podčiarkol maďarský premiér, ktorý predložil aj niekoľko návrhov, ako by mala Európa v tejto otázke postupovať.

Britský premiér Keir Starmer usporiadal vo štvrtok v anglickom Oxfordshire summit EPC, aby presadil opatrenia na zabezpečenie hraníc kontinentu a riešenie azylovej problematiky.

Británia zorganizovala toto stretnutie 47 lídrov aj v rámci svojej širšej snahy obnoviť vzťahy s európskymi susedmi po turbulenciách spôsobených brexitom.

image

Orbán čelí po návšteve Moskvy a Pekingu bojkotu v EÚ. „Cieľ je jednoduchý, urobiť ho menej viditeľným“

Nová britská labouristická vláda sa momentálne usiluje o uzavretie bezpečnostného paktu s Európskou úniou (EÚ) a Starmer je odhodlaný podporovať európskych partnerov v pomoci Ukrajine vo vojne proti Rusku.

Predchádzajúce samity EPC sa konali v Českej republike v Prahe (september 2022), v Moldavsku v Kišiňove (jún 2023) a v španielskej Granade (október 2023).

01 - Modified: 2026-01-09 20:53:06 - Feat.: - Title: Európska únia schválila obchodnú dohodu s Mercosurom, von der Leyenová ju môže podpísať 02 - Modified: 2026-01-09 13:17:02 - Feat.: - Title: Eurokomisia zverejnila usmernenia k nariadeniu EÚ o zahraničných subvenciách 03 - Modified: 2026-01-09 13:46:57 - Feat.: - Title: Merz privítal súhlas EÚ s podpísaním dohody s Mercosurom. Je to dobré pre Nemecko aj Európu, vraví 04 - Modified: 2026-01-09 12:22:18 - Feat.: - Title: KDH vyzvalo vládu, aby žiadala odklad podpisu dohody s Mercosurom. Argumentuje potravinovou bezpečnosťou 05 - Modified: 2026-01-08 17:39:44 - Feat.: - Title: Úrad vlády postup Budapešti rešpektuje. Maďarsko sa kvôli slovenskej novele obrátilo na Brusel
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. január 2026 04:46