Medzinárodný súdny dvor (MSD) v piatok uviedol, že izraelská politika osídľovania, ako aj využívanie prírodných zdrojov na palestínskych územiach sú v rozpore s medzinárodným právom. Pokračujúcu prítomnosť Izraela v Palestíne označil za nelegálnu. Izraelskú okupáciu týchto území považuje za "de facto anexiu". Informujú agentúry Reuters a AP a stanica Deutsche Welle.
Súd so sídlom v holandskom Haagu to uviedol v nezáväznom poradnom stanovisku, ktoré vypracoval na žiadosť Valného zhromaždenia OSN.
„Izraelské osady na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme vznikli a sú udržiavané v rozpore s medzinárodným právom,“ povedal predseda súdu Nawáf Salám.
Izrael systematicky diskriminuje
Uviedol tiež, že Izrael Palestínčanov na okupovaných územiach systematicky diskriminuje a že praktiky Izraela porušujú právo Palestínčanov na sebaurčenie. Súd taktiež konštatoval, že Izrael musí platiť reparácie za škody, ktoré spôsobil okupáciou palestínskych území, a že všetky štáty majú povinnosť neuznať okupáciu palestínskych území a rozlišovať medzi územím Izraela a územiami, ktoré okupuje.
Valné zhromaždenie OSN požiadalo Medzinárodný súdny dvor o vydanie poradného stanoviska v decembri 2022, takmer rok pred útokom militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023.
Podnet valného zhromaždenia OSN sa týkal „pokračujúceho porušovania práva palestínskeho ľudu na sebaurčenie“ zo strany Izraela a "dlhodobej okupácie, osídľovania a anexie palestínskeho územia okupovaného od roku 1967“.
Izrael v písomnom stanovisku uviedol, že otázky predložené súdu sú zaujaté, prejudikujú a „neuznávajú právo a povinnosť Izraela chrániť svojich občanov“. Podľa stanoviska sa nezaoberajú ani jeho bezpečnostnými obavami.
Veľký deň pre Palestínu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na stanovisko MSD povedal, že židovský národ nie je okupantom vo svojej vlastnej krajine a že "žiadne klamlivé rozhodnutie v Haagu túto historickú pravdu nezmení".
Palestínske ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s rozhodnutím uviedlo, že ide o "veľký deň pre Palestínu".
Poradné stanoviská súdu nie sú záväzné a MSD uvádza, že „orgán, agentúra alebo organizácia sa môže slobodne rozhodnúť, ako k nim pristupovať“. Poukazuje však na to, že „poradné stanoviská súdu majú napriek tomu veľkú právnu váhu a morálnu autoritu".
V tomto prípade by poradné stanovisko Medzinárodného súdneho dvora mohlo zvýšiť politický tlak na Izrael v súvislosti s jeho vojnou proti Hamasu v Pásme Gazy, pripomína Deutsche Welle.