Izraelské letectvo dnes popoludní vykonalo sériu vzdušných úderov na utečenecký tábor Šabúra v centre Rafáhu. S odvolaním sa na svojho spravodajcu v Gaze o tom informovala spravodajská stanica BBC.
Súčasne poznamenala, že sa tak stalo len niekoľko minút po tom, ako Medzinárodný súdny dvor v Haagu rozhodol, že Izrael musí zastaviť všetky vojenské operácie v tomto meste na juhu Pásma Gazy.
Intenzívne nálety
Svedkovia v neďalekej Kuvajtskej nemocnici BBC povedali, že počuli ohlušujúce rany náletov a že nad táborom Šabúra sa vznášajú oblaky čierneho dymu. Dodali, že kvôli intenzite úderov sa záchranné tímy z nemocnice nemôžu dostať na miesta zasiahnuté bombardovaním.
Súd v Haagu dnes nariadil Izraelu zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafáh a otvoriť tamojší hraničný priechod pre neobmedzený prísun humanitárnej pomoci.
Izrael má tiež umožniť do Pásma Gazy vstúpiť a pracovať vyšetrovacím tímom, ktoré by z poverenia orgánov OSN zbierali možné dôkazy ohľadom údajného páchania genocídy na Palestínčanoch, z ktorého Izrael viní Juhoafrickú republiku.
Izrael a nepodvolí
Hovorca izraelskej vlády David Mencer stanici BBC povedal, že Izrael sa verdiktu súdu nepodvolí. "Na svete neexistuje sila, ktorá by nás prinútila spáchať verejnú samovraždu, pretože nič iné to neznamená, ak máme zastaviť našu vojnu proti Hamasu," povedal hovorca, a zopakoval tak skoršie stanovisko vlády.
Nemenované zdroje stanice Al-Džazíra uviedli, že Izrael na rozhodnutie ICJ nebude reagovať ani politicky, ani vojensky. Premiér Benjamin Netanjahu bude podľa týchto zdrojov v reakcii na dnešný rozsudok ICJ ohľadom Pásma Gazy rokovať s kľúčovými ministrami. Predstavitelia vlády vrátane premiéra však už v minulosti vyhlasovali, že nič na svete nemôže Izrael prinútiť, aby prestal chrániť svojich občanov a prenasledovať Hamas v Pásme Gazy.
Izrael vedie v Pásme Gazy vojnu proti tomuto radikálnemu palestínskemu hnutiu v reakcii na teroristické útoky z vlaňajšieho 7. októbra a tvrdí, že bez vojenskej operácie v Rafáhu, kde sa podľa neho ukrývajú zvyšné prápory Hamasu, nemôže vojnu vyhrať. V meste sa ku koncu apríla ukrývalo asi 1,4 milióna Palestínčanov, z toho okolo 800.000 odtiaľ podľa odhadov OSN odišlo po tom, ako izraelská armáda 6. mája vydala evakuačné príkazy a začala pozemné operácie vo východnej časti mesta.