Eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Eurokomisia začne voči Slovensku konanie, ak neupustí od zákona o mimovládkach, varuje Jourová

24.07.2024, 16:57
Autor:
TASRTASR

Maďarsko schválilo podobný zákon o mimovládnych organizáciách s financovaním zo zahraničia v roku 2017, avšak v roku 2021 ho zrušilo.

Európska komisia (EK) varovala Slovensko, že proti nemu okamžite spustí právne konanie, ak vláda bude naďalej presadzovať zákon vyžadujúci od mimovládnych organizácií s financovaním zo zahraničia, aby sa oficiálne označovali za "organizácie so zahraničnou podporou".

Popri predstavení správy EK o právnom štáte v jednotlivých členských krajinách EÚ to v stredu vyhlásila komisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, ktorú citovala agentúra Reuters. 

"Bola som v Bratislave a vyjadrila som sa k tomu veľmi jasne," uviedla Jourová v stredu v súvislosti so svojou aprílovou návštevou na Slovensku.

Po stretnutí so slovenskými predstaviteľmi na jar povedala, že ani Európska komisia, ani slovenská vláda si neželajú, aby Slovensko prišlo o európske peniaze. Zdôraznila, že Komisia nemá záujem tieto fondy zmrazovať, musí mať však právne garancie, že nebudú zneužívané.

V súvislosti s navrhovaným zákonom o neziskových organizáciách zároveň upozornila, že je v rozpore s rozhodnutím Európskeho súdneho dvora.

"Ak budete nasledovať v prípade zákona o mimovládnych organizáciách príklad Maďarska, okamžite spustíme konanie za porušenie (práva EÚ), pretože príslušné rozhodnutie súdu máme už na stole," vyhlásila v stredu Jourová.

Agentúra Reuters pripomína, že Maďarsko schválilo podobný zákon o mimovládnych organizáciách s financovaním zo zahraničia v roku 2017, avšak v roku 2021 ho zrušilo po tom, čo Európsky súdny dvor rozhodol o jeho nesúlade s právom EÚ.

image

Podpredsedníčka eurokomisie varuje koalíciu. Zákon o mimovládkach môže porušiť európske právo

Európska komisia pre deklarované nedostatky v oblasti právneho štátu zadržala Maďarsku vyplácanie eurofondov. Vlani v decembri, keď maďarský premiér Viktor Orbán v EÚ blokoval finančnú pomoc Ukrajine, EK vyhlásila, že Maďarsku uvoľní zo zmrazených eurofondov desať miliárd eur.

Exekutíva EÚ vtedy odmietla špekulácie, že by to súviselo s rokovaniami o pomoci Ukrajine, a vyhlásila, že je to z dôvodu zlepšenia nezávislosti súdnictva v Maďarsku.

Pre nedostatky v oblasti právneho štátu za minulej konzervatívnej vlády v Poľsku zastavila Komisia eurofondy aj Varšave, avšak po nástupe liberálnej vlády Donalda Tuska po minuloročných voľbách ich opäť uvoľnila.

01 - Modified: 2025-12-04 13:25:04 - Feat.: - Title: Rusko neprehrá, je to ilúzia, svoje aktíva dostane späť, šokoval belgický premiér 02 - Modified: 2025-12-03 10:05:36 - Feat.: - Title: Belgicko odmieta návrhy Európskej komisie o využití zmrazených ruských aktív 03 - Modified: 2025-12-03 09:54:19 - Feat.: - Title: „Spaľováky“ môžu byť zachránené: Brusel chce prelomiť ich plánovaný zákaz predaja 04 - Modified: 2025-12-01 18:06:55 - Feat.: - Title: Von der Leyenová: Hybridný útok Bieloruska je neprijateľný, EÚ pripravuje sankcie 05 - Modified: 2025-12-01 15:57:29 - Feat.: - Title: Fico sa spojil s Merzom. Ak sa nespamätáme, bude z nás skanzen, varuje
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 09:22