Európska komisia vo svojej výročnej správe o právnom štáte v jednotlivých členských krajinách Európskej únie v prípade Maďarska poukázala na pretrvávajúce nedostatky v oblasti demokratických štandardov vrátane korupcie, financovania politických subjektov, konfliktu záujmov a nedostatočnej nezávislosti médií.
Stredajšia správa tak naďalej odporúča, aby boli finančné prostriedky z fondov Únie určené pre Maďarsko pozastavené. Správa pochádza z agentúr MTI a AFP.
"Maďarsko je pre Komisiu skutočne systematickým problémom v oblasti právneho štátu," povedal na stredajšej tlačovej konferencii komisár Únie pre spravodlivosť Didier Reynders. Podľa neho Budapešť urobila iba minimálny pokrok oproti minulému roku a Komisia jej teraz ešte zvýšila počet odporúčaní pre nápravu zo siedmich na osem.
"Myslím, že v správe o právnom štáte je to absolútny rekord," povedal pre agentúru AFP jeden nemenovaný predstaviteľ Únie.
Riaditeľ výskumu Únie občianskeho združenia Centrum pre základné práva Attila Kovács na výčitky eurokomisie reagoval vyhlásením, že správa o právnom štáte sa stala nástrojom finančného vydierania Európskej únie.
"Európska komisia sa nepoučila zo skúseností z posledných piatich rokov. Správa o právnom štáte je stále iba nástrojom politického vydierania," vyhlásil riaditeľ s tým, že sa to týka členských štátov, ktoré sa v diskusiách v Bruseli postavia za svoje národné záujmy.
Centrum združuje právnikov a študentov práva a v médiách sa prezentuje ako nezávislý inštitút. Avšak podľa oponentov ide o vládou zriadené občianske združenie, ktorého cieľom je namiesto ochrany základných práv obhajoba krokov vlády.