Najvyšší volebný úrad vo Venezuele (CNE) označil dnes za víťaza nedeľňajších prezidentských volieb dlhoročného autoritárskeho prezidenta Nicolása Madura.
Opozícia to odmietla uznať, podľa nej zvíťazil so 70 percentami hlasov jej kandidát Edmundo González Urrutia, uviedli zahraničné agentúry.
Pochybnosti o ohlásenom výsledku vyjadril americký minister zahraničia Antony Blinken aj niekoľko predstaviteľov latinskoamerických krajín, Madurovi naopak už k víťazstvu zablahoželali napríklad Kuba či Irán.
Opozícia výsledok odmieta
Ústredná volebná komisia (CNE), ktorá je pod kontrolou Madurovej vlády, uviedla, že prezident získal 51 percent hlasov, zatiaľ čo spoločný kandidát opozičných strán Edmundo González Urrutia 44 percent. Čísla podľa CNE vychádzali z výsledkov z 80 percent hlasovacích miestností a odrážali nezvratný trend, napísala agentúra AP.
Výsledok oznámený CNE odmietla uznať opozičná líderka María Corina Machadová. Podľa nej González získal 70 percent hlasov a ukazujú to údaje zo sčítania, ku ktorým má opozícia prístup. "Venezuela má nového zvoleného prezidenta, a tým je Edmundo González Urrutia," uviedla.
"Tu boli porušené všetky pravidlá," uviedol k priebehu volieb González, ktorý však zatiaľ odmietol vyzvať svojich priaznivcov, aby vyšli do ulíc.
Maduro po oznámení čiastočných výsledkov vystúpil pred svojich podporovateľov. Víťazstvo vo voľbách označil za triumf národnej nezávislosti a dôstojnosti venezuelského ľudu.
Podľa neho Venezuelu v noci na dnes "zasiahol masívny hackerský útok", ktorý narušil prácu volebných úradov. "A už vieme, z akej krajiny prišiel," uviedol Maduro bez toho, aby daný štát vymenoval.
USA a latinskoamerické krajiny majú pochybnosti
Americký minister zahraničia Blinken po vystúpení zástupcov CNE vyjadril "vážnu obavu, že oznámené výsledky nevypovedajú vôľu a hlasom ľudu vo Venezuele". Čilský prezident Boric povedal, že výsledky sú ťažko uveriteľné. "Požadujeme úplnú transparentnosť sčítania a (volebného) procesu," uviedol Boric na sieti X.
Madurovi naopak už zablahoželali hlavní spojenci súčasnej venezuelskej vlády - Kuba, Nikaragua, Irán, Bolívia či Honduras.
"Ľud prehovoril a revolúcia zvíťazila," uviedol kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel. Ďalšie štáty Latinskej Ameriky, napríklad Peru, Kostarika, Uruguaj či Guatemala, výsledky odmietli či vyjadrili silné pochybnosti o tom, že sú vierohodné.
"Argentína neuzná ďalší podvod a dúfa, že (venezuelské) ozbrojené sily tentoraz ochránia demokraciu a vôľu ľudu," uviedol argentínsky prezident Javier Milei.
Voľby sprevádzali nejasnosti
Oznámenie o výsledkoch prišlo po niekoľkých hodinách nejasností o tom, či vôbec hlasovanie vo všetkých okrskoch skončilo. Volebné miestnosti sa mali začať uzatvárať v nedeľu o 18.00 h miestneho času (polnoc SELČ), avšak podľa AP sa aj šesť hodín potom niektoré volebné miestnosti zdali byť otvorené.
Opozícia medzitým burcovala stúpencov, aby v jednotlivých okrskoch sledovali sčítanie hlasov, a kandidát González dokonca na sociálnej sieti X vyhlásil, že Venezuela "si zvolila zmenu".
Prieskumy pred novým hlasovaním ukazovali výrazný náskok niekdajšieho diplomata Gonzáleza a španielsky denník El País poznamenal, že je takmer vylúčené, aby Maduro voľby vyhral regulérne. Dva prieskumy vykonané medzi voličmi pri hlasovacích miestnostiach potom podľa agentúry Reuters uvádzali, že opozičný kandidát získa na 65 percent hlasov.
Latinskoamerická krajina s bohatými zásobami ropy, ktorá sa kedysi pýšila najvyspelejšou ekonomikou v regióne, sa pod Madurovým vedením prepadla do hlbokej ekonomickej krízy a za posledných desať rokov z nej odišlo skoro osem miliónov ľudí.
Prezident zo socialistickej strany PSUV sa v nedeľňajších voľbách uchádzal o tretí mandát po tom, čo v roku 2018 vyhral voľby bez účasti hlavných opozičných strán a niektoré krajiny na čele so Spojenými štátmi jeho víťazstvo neuznali.
Až do tohto roka prakticky neznámy González sa stal kandidátom opozičného bloku na poslednú chvíľu po zablokovaní kandidatúry Maríe Coriny Machadovej, ktorá potom zostala v popredí kampane. Počas volebnej noci vyzvala venezuelskú armádu, aby sa postavila "na správnu stranu histórie". "Ľudia Venezuely prehovorili: Nechcú Madura, "uviedla.