Talianska premiérka Giorgia Meloniová. FOTO: Reuters
StoryEditor

Meloniová odmietla kritiku eurokomisie o stave právneho štátu v Taliansku

29.07.2024, 07:08
Autor:
TASRTASR

Európska komisia upozornila Meloniovej vládu, aby zabezpečila, že plánovaná justičná reforma neobmedzí nezávislosť súdnictva.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová odmietla kritiku Európskej komisie o stave právneho štátu v jej domovskej krajine. V liste predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej sa líderka pravicovej strany Bratia Talianska (FdI) zaviazala „plne rešpektovať základné hodnoty, na ktorých je založená Európska únia“.

Zároveň sa ohradila voči tvrdeniam, že chcela dostať pod svoju kontrolu verejnoprávnu televíziu RAI, informuje agentúra DPA.

Meloniová je už takmer dva roky predsedníčkou vlády zloženej z troch pravicových strán. Jej list je reakciou na najnovšiu správu EK o stave právneho štátu vo všetkých 27 členských krajinách Európskej únie.

image

Varovanie z Bruselu: Najviac problémov s právnym štátom má Slovensko a Maďarsko. Dostali sme sedem odporúčaní

EK v nej upozornila Meloniovej vládu, aby zabezpečila, že plánovaná justičná reforma neobmedzí nezávislosť súdnictva. Spomína sa v nej i reforma ústavy, ktorá v Taliansku umožní priamu voľbu predsedov vlád.

Na margo kritiky politického vplyvu na verejnoprávnu televíziu RAI Meloniová reagovala, že politici desaťročia „bezočivo“ obsadzovali pozície v tejto inštitúcii, jej vláda sa však zasadzuje za slobodu informovania, boj proti „falošným správam“ a pluralizmus.

O pokusoch pravicových strán zasahovať do programu RAI hovoria talianska ľavicová opozícia a združenia novinárov.

Meloniová je momentálne v Číne, kam v sobotu pricestovala na päťdňovú oficiálnu návštevu.

01 - Modified: 2025-12-20 17:35:00 - Feat.: - Title: Masívny záťah proti drogám v Taliansku, zadržali 384 ľudí 02 - Modified: 2025-12-19 21:08:45 - Feat.: - Title: Náklady na pôžičku Ukrajine dosiahnu tri miliardy eur ročne, zhodli sa predstavitelia eurokomisie 03 - Modified: 2025-12-19 16:20:55 - Feat.: - Title: Pellegrini prijal v piatok vedúceho Zastúpenia eurokomisie na Slovensku Petra Stana 04 - Modified: 2025-12-18 14:27:45 - Feat.: - Title: Európska komisia pri zmrazení ruských aktív obišla parlament, kritizuje predsedníčka 05 - Modified: 2025-12-18 09:10:37 - Feat.: - Title: Von der Leyenová: Zo summitu EÚ neodídem bez dohody o pomoci Ukrajine
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2025 04:12