Ruské štátne médiá prvýkrát zverejnili zábery zo zadržania Američanov Evana Gershkovicha a Paula Whelana, ktorých Moskva minulý týždeň prepustila v rámci výmeny väzňov so Západom. Videá poskytla ruská tajná služba FSB, ktorá oboch mužov zatkla. Podľa ľudskoprávnych aktivistov zábery, ktoré majú poslúžiť ruskej propagande, však naznačujú, že išlo o vopred pripravené akcie FSB.
Videá ukazujú Gershkovichovo zatknutie v reštaurácii v Jekaterinburgu. V tomto meste na Urale novinár denníka The Wall Street Journal pracoval na článku o tom, ako sa miestni ľudia stavajú k vojne na Ukrajine, zaujímal sa aj o Wagnerovu skupinu. Rusko to však opisuje ako „spravodajskú operáciu“.
Zatýkanie v reštaurácii
"FSB zadržala Gershkovicha počas stretnutia s anonymným kontaktom, na ktorom otvorene diskutoval o výmene tajných informácií o ruskom vojensko-priemyselnom komplexe," uviedla v pondelok stanica RT.
Podľa nej reportér pred schôdzkou kontaktoval zástupcu zbrojného podniku Uralvagonzavod a požiadal ho, aby mu oznámil informácie o prevádzke zariadenia. „Gershkovich bol pristihnutý pri pokuse získať tajné informácie,“ dodala.
Na ďalších záberoch sú potom vidieť agenti FSB v civilnom oblečení, ktorí vstúpia do reštaurácie, zozadu chytia Gershkovicha pod krkom a nasadia mu putá, potom ho strhnú na zem a prehľadajú. Reportéra potom ostentatívne odtiahnu do pripraveného auta.
RT zverejnila aj záznam údajnej konverzácie medzi novinárom a jeho zdrojom. „Urobil som, čo ste chceli, mám to pri sebe. Buďte s tým opatrný,“ hovorí kontakt. „Hovoril som, nech nič nenosíte, ide len o rozhovor, budem vás v článku citovať ako anonymný zdroj,“ odpovedá mu muž, ktorého RT označila ako Gershkovicha.
Podľa ruskej ľudskoprávnej organizácie Gulagu.net zverejnené videá naznačujú, že Gershkovichovým zdrojom bol od začiatku agent FSB, ktorý sa amerického novinára snažil vlákať do pasce.
Obvinenie zo špionáže
„Ďakujeme RT za potvrdenie našich slov o objednanej povahe trestného konania proti reportérovi Wall Street Journalu a zjavnému falšovaniu dôvodov jeho zatknutia za údajnú špionáž,“ napísala na Telegrame.
Podľa nej videá dokazujú, že Gershkovich splnil svoju novinársku povinnosť. „S provokatérom FSB komunikoval ako novinár, nie ako agent CIA (americkej Ústrednej spravodajskej služby), informoval ho o zverejnení v novinách a ešte pred schôdzkou ho požiadal, aby všetky tajné materiály nechal doma a neprišiel na stretnutie s nimi,“ pokračovala Gulagu.net s tým, že FSB nechala „vedome uväzniť nevinného človeka a zahanbila tým Rusko“.
Ruská prokuratúra Gershkovicha obvinila, že na pokyn CIA zbieral informácie o Uralvagonzavode, ktorý leží 150 kilometrov od Jekaterinburgu. V júli súd uznal Gershkovicha vinným zo špionáže a odsúdil ho na 16 rokov väzenia.
Už pri procese niektorí diplomati uviedli, že Rusi Gershkovicha zrejme zadržali v snahe zaobstarať si „zásobu“ amerických občanov, ktoré by mohli vymeniť za ruských občanov zadržiavaných na Západe.
Videá s Whelanom sú bez zvuku
Zábery bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana začínajú klipom z hotela v Moskve.
„Konšpiračná schôdzka v kúpeľni hotelovej izby Metropol v decembri 2018,“ uviedli ruské štátne médiá. Na videu, kde Whelan hovorí s neznámym mužom, však chýba zvuk, takže nie je jasné, o čom je reč. Muž počas rozhovoru podá Američanovi predmet, ktorý si Whelan strčí do vrecka.
Štátny kanál REN tvrdí, že išlo o USB disk s informáciami o pracovníkoch FSB. Whelan bol potom zadržaný a obvinený z preberania špionážnych materiálov.
Američan sa však podľa obhajoby domnieval, že disk obsahuje snímky z dovolenky v Rusku. Išlo podľa neho o nachystanú pascu. Ruský súd uznal Whelana v júni 2020 vinným zo špionáže a poslal ho na 16 rokov do väzenia.
Štvrtková výmena väzňov je označovaná za najväčšiu medzi Moskvou a Západom od konca studenej vojny. Jej súčasťou bolo 24 väzňov a dve deti. Do Ruska sa okrem iného vrátil v Nemecku usvedčený vrah a dôstojník FSB Vadim Krasikov. Z Ruska potom do Nemecka zamierilo 13 ľudí vrátane odporcov ruského režimu. Do Spojených štátov sa vrátili traja ľudia.