Ruský opozičný politik Ilja Jašin, ktorý bol súčasťou štvrtkovej výmeny väzňov medzi Moskvou a Západom, dnes v nemeckom Bonne povedal, že sa nikdy nezmieri s úlohou emigranta a jeho cieľom je návrat do Ruska.
Na tlačovej konferencii vystúpil spoločne s ďalšími prepustenými kritikmi ruského režimu, Vladimirom Kara-Murzom a Andrejom Pivovarovom. Ten podľa agentúry Reuters povedal, že ich prepustenie uchránilo od smrti. Kara-Murza uviedol, že o chystanej výmene dopredu nevedel.
"Nedal som svoj súhlas, aby ma poslali mimo Ruska," povedal Jašin novinárom v Bonne. "Čo sa stalo 1. augusta, nie je výmena. Je to moje vyhostenie z Ruska, proti mojej vôli. Mojím prvým želaním v Ankare bolo kúpiť si letenku a vrátiť sa do Ruska," vyhlásil Jašin, ktorý ďalej uviedol, že odmietol podpísať žiadosť o milosť adresovanú ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Podľa jeho slov mu však naznačili, že jeho návrat do vlasti by zabránil akejkoľvek ďalšej výmene a iní politickí väzni by prišli o šancu dostať sa na slobodu.
Taktiež Kara-Murza podľa ruskej služby BBC uviedol, že žiadosť o milosť nepodpísal. A naznačil, že by sa chcel do vlasti vrátiť. Bývalý riaditeľ hnutia Otvorené Rusko a opozičný politik Pivovarov poďakoval všetkým, ktorí sa na výmene podieľali, a uviedol, že výmena dala nádej ďalším politickým väzňom.
Štvrtková výmena je označovaná za najväčšiu medzi Moskvou a Západom od konca studenej vojny. Jej súčasťou bolo 26 ľudí. Do Ruska sa dostalo desať osôb vrátane v Nemecku usvedčeného vraha a dôstojníka ruskej tajnej služby FSB Vadima Krasikova. V skupine bolo osem dospelých a tiež dve deti.
Z Ruska potom zamierili traja ľudia vrátane Američanov Evana Gershkovicha či Paula Whelana do USA a 13 do Nemecka. Medzi nimi boli ruskí opoziční politici Jašin, Kara-Murza a Pivovarov, obhajca ľudských práv Oleg Orlov a ďalší kritici ruského režimu alebo jeho vojny na Ukrajine.