Rusko v troch oblastiach pri hraniciach s Ukrajinou zaviedlo režim protiteroristickej operácie. Agentúra TASS v piatok najskôr informovala o jeho vyhlásení v Brjanskej oblasti, neskôr uviedla, že začal platiť aj v Kurskej a Belgorodskej oblasti.
Rozhodol o tom šéf FSB Alexander Bortnikov, ktorý vedie Národný protiteroristický výbor.
"Kyjevský režim podnikol bezprecedentný pokus o destabilizáciu situácie v mnohých regiónoch našej krajiny," uviedol Národný protiteroristický výbor.
Vyhlásená núdzová situácia
Ukrajinská armáda tento týždeň prenikla na územie Kurskej oblasti a obsadila niekoľko dedín. V tomto regióne bola vyhlásená núdzová situácia federálneho charakteru, čo znamená, že na riešenie problémov možno využiť sily a prostriedky z celého Ruska a že je možné tiež uvoľniť peniaze z federálneho rozpočtu pre platby občanom.
Režim protiteroristickej operácie dáva podľa ruských zákonov úradom možnosť napríklad dočasne presunúť obyvateľstvo, kontrolovať jeho telefónne hovory alebo obmedziť dopravu.
Protiteroristické operácie
Bortnikov podľa TASS rozhodol aj o tom, že v troch regiónoch susediacich s Ukrajinou budú organizované "protiteroristické operácie". Ich cieľom je "eliminovať hrozbu teroristických činov, ktoré páchajú protivníkove sabotážne a prieskumné skupiny".
Kvôli vpádu ukrajinských jednotiek do Kurskej oblasti muselo svoje domovy opustiť niekoľko tisíc Rusov.
Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý vo februári 2022 vyhlásil inváziu na Ukrajinu, im prisľúbil desaťtisíc rubľov (asi 2670 českých korún) ako odškodné. Prihraničné mestá a dediny v Belgorodskej oblasti sú terčom ostreľovania z ukrajinskej strany, hlbšie vo vnútrozemí potom útočia drony.
Ruská armáda denne podniká proti Ukrajine útoky s nasadením rôznych druhov bojových prostriedkov. Zasahuje miesta nielen pri frontovej línii, ale aj hlboko vo vnútrozemí a pôsobí Ukrajine ľudské straty aj obrovské materiálne škody.