Desiatky ľudí zabil podľa palestínskych činiteľov ranný letecký útok Izraela na školu v meste Gaza, kde prebývali ľudia, ktorí kvôli súčasnému konfliktu museli opustiť domov. Údaje palestínskych zdrojov o počte obetí sa rôznia, oficiálna tlačová agentúra WAFA oznámila viac ako sto mŕtvych.
Izraelská armáda zasiahnutie školy potvrdila a bez predloženia dôkazov uviedla, že v nej bolo veliteľské stanovište teroristickej organizácie Hamas, napísala agentúra AP.
Školu zasiahli tri strely
Úrad civilnej obrany v Gaze spravovaný Hamasom oznámil agentúre AFP, že areál na severe Pásma Gazy zasiahli tri izraelské strely. Podľa médií napojených na vládu Hamasu, ktorá oblasť roky ovláda, útok prišiel v čase fadžru, teda modlitby, ku ktorej sa veriaci moslimovia schádzajú za úsvitu. Podľa civilnej obrany bolo v celom tábore vyše 6000 ľudí.
"Boli tam ľudia, ktorí sa modlili, ktorí sa umývali, a na poschodí nad nimi ľudia spali... strela na nich dopadla bez varovania," citovala AP svedka úderu. Na mieste "strašného masakru" vypukol požiar a ľudia sa snažili vyslobodiť zranených aj telá mŕtvych z trosiek, uviedol úrad civilnej obrany.
Videá z miesta publikované na sociálnych sieťach ukazovali zakrvavených ľudí vynášaných zo školy a tela bez končatín, napísal denník The New York Times.
Počet obetí vzrástol
Civilná obrana pôvodne uviedla, že si útok vyžiadal 40 mŕtvych a desiatky zranených, potom bilanciu mŕtvych zvýšila na deväťdesiat až sto. AP s odvolaním sa na palestínske zdravotnícke úrady písala o viac ako 60 mŕtvych, po niekoľkých hodinách potom údaj narástol na najmenej 80 zabitých.
Spravodajská spoločnosť BBC dodáva, že údaje o desiatkach obetí nebola schopná ihneď nezávisle overiť. Zároveň nebolo jasné, akú časť zabitých tvorili civilisti.
Izraelská armáda v noci na dnešok vykonala aj ďalšie dva nálety v centrálnej časti Pásma Gazy, ktoré podľa AP zabili najmenej 13 ľudí vrátane troch detí a siedmich žien. Ministerstvo zdravotníctva spadajúce pod vládu Hamasu potom navýšilo celkovú bilanciu izraelského ťaženia na 39 790 mŕtvych, čo zahŕňa civilistov i ozbrojencov.
Ako ale poznamenala AFP, desiatky mŕtvych po rannom údere zrejme v dnešnom súčte ešte neboli započítané.
Cieľom sú školy
Zasiahnutá škola bola tak ako takmer všetky školy v Pásme Gazy používaná ako tábor pre Palestínčanov vysídlených kvôli vojne Izraela s Hamasom. Za prvých deväť mesiacov vojny bolo podľa OSN priamo zasiahnutých či poškodených 477 z 564 škôl v Pásme. Osobitná spravodajkyňa OSN pre okupované palestínske územia Francesca Albaneseová po novom zásahu uviedla, že Izrael pácha genocídu Palestínčanov "štvrť po štvrti" a "školu po škole".
Izraelské letectvo informovalo, že v noci na dnešok zaútočilo na školskú budovu, v ktorej bolo veliteľské stanovište Hamasu. Neskôr prišlo s tvrdením, že areál bol základňou pre dvadsiatku ozbrojencov Hamasu a organizácie Palestínsky islamský džihád.
Izraelská armáda tiež uviedla, že pred útokom podnikla rôzne opatrenia, aby obmedzila nebezpečenstvo pre civilistov. Informácie o viac ako stovke obetí podľa letectva "nezodpovedajú informáciám" armády, "použitej presnej munícii a presnosti úderu".
Armáda znovu obvinila Hamás z toho, že systematicky porušuje medzinárodné právo, pretože svoje operácie vedie z úkrytov využívaných civilným obyvateľstvom, a robí tak z neho živý štít.
Ranný úder prišiel v čase pokračujúcich vyjednávaní o možných podmienkach prímeria medzi Izraelom a Hamasom. Egypt, ktorý je kľúčovým prostredníkom týchto rokovaní, v reakcii označil bombardovanie za dôkaz, že Izrael boje ukončiť nechce. Útok odsúdili aj Saudská Arábia a Katar, samotný Hamas ho označil za "nebezpečnú eskaláciu" konfliktu.
Desať mesiacov trvajúca vojna v Gaze už priniesla množstvo podobných incidentov. Izrael masívne bombardovanie a pozemnú inváziu v husto zaľudnenej oblasti spustil po tom, čo ozbrojenci Hamasu vlani 7. októbra zabili na izraelskom území 1200 ľudí a ďalších 250 uniesli.