Predseda palestínskej autonómie Mahmúd Abbás pri dnešnej schôdzke s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v jeho rezidencii za Moskvou označil za absolútne neprijateľné pokusy izraelských úradov o násilné vysídľovanie Palestínčanov z ich územia.
Putin ubezpečil, že Rusko - bez ohľadu na vojnu proti Ukrajine - sleduje "humanitárnu katastrofu v Palestíne" a "robí všetko, čo môže, aby podporilo palestínsky ľud".
Násilné vysídľovanie
Okupovaný Západný breh Jordánu spravuje palestínska samospráva Mahmúda Abbása, ktorého strana Fatah je konkurentom teroristického hnutia Hamas. To ovláda Pásmo Gazy, kde sa odohráva izraelská vojenská operácia začatá v odvete za útok Hamasu na Izrael z vlaňajšieho októbra.
"My (palestínska autonómia) pokladáme za neprijateľné pokračovanie politiky násilného vysídľovania Palestínčanov z Pásma Gazy, zo Západného brehu a Jeruzalema. Je to stratégia uskutočňovaná opakovane v minulom storočí, napríklad v roku 1948 či v roku 1967, "povedal Abbás podľa ruskej agentúry TASS v Putinovej rezidencii Novo-ogarjovo.
Vyhlásil tiež, že OSN nemohla vyriešiť palestínsku otázku kvôli nátlaku Spojených štátov. "OSN od roku 1947 prijala viac ako tisícku rezolúcií vo Valnom zhromaždení a Bezpečnostnej rade o palestínskej otázke, ale kvôli tlaku zo strany USA nakoniec zlyhala vo svojom poslaní a nebola schopná prijať jedinú rezolúciu, ktorá by zabezpečila naplnenie práv palestínskeho ľudu," povedal.
Humanitárna katastrofa
Z ruskej strany sa rokovaní s Abbásom zúčastňuje tiež minister zahraničia Sergej Lavrov, Putinov poradca Jurij Ušakov či zástupca náčelníka generálneho štábu Igor Kosťukov.
Očakáva sa, že hlavnou témou bude palestínsko-izraelský konflikt a humanitárna katastrofa v Pásme Gazy. Abbásova návšteva sa koná na pozadí pokračujúcej izraelskej operácie v Pásme Gazy a tiež smrti šéfa politického krídla Hamasu Ismáíla Haníja v Teheráne, dodal TASS.
Palestínsky štát zatiaľ neexistuje, vytvorená bola doteraz len Palestínska národná správa. Na jej čele stojí Mahmúd Abbás, líder strany Fatah, ktorá je konkurenčná voči hnutiu Hamas.
Palestínska autonómia, ktorá má sídlo v Ramalláhu na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu, vznikla na základe mierových dohôd z Osla z 90. rokov a má obmedzenú správu nad časťami Západného brehu. V Pásme Gazy stratila moc po boji s Hamasom v roku 2007.