Pakistanskí obchodníci v stredu vstúpili do štrajku. Na jeden deň zatvoria svoje podniky vo všetkých veľkých mestách a mestských oblastiach, aby vyjadrili protest proti zdražovaniu elektriny a novým daniam. Informuje o tom agentúra AP.
Pakistan vlani uzavrel dohodu s Medzinárodným menovým fondom (MMF) na pôžičku vo výške sedem miliárd dolárov. Premiér Šábház Šaríf odvtedy neustále zvyšuje ceny elektrickej energie. Občania začali z dôvodu vyšších životných nákladov vyjadrovať všeobecnú nespokojnosť aj formou protestov.
Stredajší štrajk zvolal Háfiz Naím Rahman, ktorý stojí na čele radikálnej strany Džamáat Islámí (JI), a podporila ho väčšina rôznych obchodných zväzov a združení.
V tento deň je naprieč Pakistanom zatvorená väčšina verejných trhovísk. Lekárne aj obchody s potravinami sú však naďalej otvorené, čo líder protestov Kášif Čódrí zdôvodnil snahou nespôsobiť problémy širokej verejnosti.
Obchodníci štrajkujú vo viacerých veľkomestách vrátane metropoly Islamabad, Láhaur aj Karáčí, hospodárskeho centra krajiny. V provinciách Chajbar Paštúnchwá a Balúčistan vyhlásili čiastočný štrajk, takže niektoré obchody zostali otvorené.
Cieľom štrajkov je snaha donútiť vládu v Islamabade, aby zariadila pokles cien elektriny a zrušila spornú daň uvalenú na vlastníkov obchodov, ktorá nasledovala po nedávnych rokovaniach s MMF.
01 - Modified: 2025-03-31 14:19:09 - Feat.: - Title: Generálny štrajk proti úsporným opatreniam zastavil v Belgicku všetky lety
02 - Modified: 2025-03-29 13:50:00 - Feat.: - Title: Pri úderoch dronov pakistanskej armády proti Talibanu zahynulo 11 ľudí vrátane detí
03 - Modified: 2025-03-29 08:11:58 - Feat.: - Title: Pri útokoch ozbrojencov v Pakistane zahynulo najmenej osem vojakov i civilista
04 - Modified: 2025-03-27 09:00:00 - Feat.: - Title: Lenka a Dávid žili ako nomádi: Šetrili sme na to 8 rokov, ochutnali koňa či zažili protesty v Pakistane
05 - Modified: 2025-03-12 18:51:23 - Feat.: - Title: Rukojemnícka dráma v Pakistane: Útok povstalcov na vlak sa skončil, niektorí ľudia sú mŕtvi