Nemecká opozičná konzervatívna únia CDU/CSU ďalej zvyšuje tlak na spolkovú vládu kancelára Olafa Scholza, aby zintenzívnila protiimigračné opatrenia. Požaduje okrem iného ďalšie repatriačné lety odmietnutých žiadateľov o azyl a tiež vrátenie utečencov priamo z nemeckých hraníc.
Nemecko minulý týždeň v piatok prvýkrát od roku 2021, keď sa v Afganistane opäť dostalo k moci islamistické hnutie Taliban, vrátilo skupinu 28 Afgancov priamo do ich vlasti. Deportovaní boli v Nemecku odsúdení, a stratili tak právo na pobyt.
Alexander Dobrindt, ktorý v Spolkovom sneme vedie krajinské zastúpenie bavorskej Kresťansko-sociálnej únie, sesterskej strany celonemeckej Kresťanskodemokratickej únii, už vyzval k ďalším vyhosťovacím letom do Afganistanu. Vyhlásil, že očakáva od spolkovej ministerky vnútra Nancy Faeserovej oznámenie ďalších takýchto letov. "Nesmie to mať japičí život," povedal.
Generálny tajomník CDU Carsten Linnemann nedeľníku Bild am Sonntag povedal, že Nemecko musí pristúpiť k dôraznému plneniu dublinských azylových princípov. Podľa nich musia utečenci žiadať o azyl v prvej krajine Európskej únie, do ktorej vstúpia. Žiadateľov o azyl, ktorí spadajú do tejto kategórie, chce Linnemann vracať priamo od nemeckých hraníc. "Naďalej platí, že kto nemôže zostať, musí byť odsunutý. Na týchto postojoch budeme trvať," dodal.
Do debaty sa vložil aj vplyvný bavorský premiér Markus Söder, ktorý je zároveň šéfom CSU. Podľa neho je potrebné otvoriť otázku individuálneho práva na azyl, ktoré nemecká ústava zaručuje. "Potom rozhodne Nemecko, kto do našej krajiny príde. Nie každý na to má právo," povedal nedeľníku Welt am Sonntag.
Po útokoch nožom z poslednej doby, ktoré v Nemecku spáchali migranti, nemecká vláda čelí rastúcemu tlaku, aby prevzala kontrolu nad hranicami a zrýchlila deportáciu odmietnutých žiadateľov.
Scholzova vláda medzitým predstavila súbor opatrení, kedy chce napríklad odňať ochranu tým, ktorí sa do vlasti opakovane vracajú, napríklad kvôli dovolenke. V utorok potom o migrácii bude vláda rokovať so zástupcami spolkových krajín a opozičnej únie CDU/CSU. Cieľom je nájsť zhodu na rýchle presadenie zmien.