Nemecká krajná pravica oslavuje na východe Nemecka historické víťazstvo. Tak dnes hodnotí britská BBC nedeľňajšie víťazstvo Alternatívy pre Nemecko v Duríne a jej druhé miesto v Sasku.
Rakúsky denník Die Presse napísal, že Nemci na východe krajiny volili medzi morom a cholerou, kedy väčšinu získali superpopulisti z AfD a z ľavicovo protestného Spojenectva Sahry Wagenknechtovej.
Prvýkrát od vojny
"Výsledky znamenajú pre krajnú pravicu prvé víťazstvo v krajinských voľbách od konca druhej svetovej vojny, hoci má len malé vyhliadky na zostavenie vlády v Durínsku, pretože ostatné strany s ňou spolupracovať pravdepodobne nechcú," uviedla BBC o durínskom víťazstve AfD. Portál britskej verejnoprávnej vysielacej spoločnosti poznamenal, že hlavnými témami pre voličov AfD boli migrácia a azyl pre utečencov.
"Nedeľné voľby podčiarkli nepopularitu nemeckého vládneho semaforu," dodala BBC s použitím neoficiálneho, ale rozšíreného názvu vládnej koalície sociálnych demokratov, Zelených a liberálnych slobodných demokratov. Ako semafor sa koalícii hovorí, pretože farby vládnych strán sú červená, zelená a žltá.
Rakúsky denník Die Presse označil povolebnú situáciu na východe Nemecka za skúšku demokracie. "Že východné Nemecko funguje inak ako západné, je skutočnosťou už dlho. Preč sú časy, keď po revolúcii v Sasku a Duríne vládli v štýle krajinských kniežat politici CDU Kurt Biedenkopf a Bernhard Vogel dovezení zo západu zo Severného Porýnia-Vestfálska a z Porýnia-Falce, "napísal denník.
Priepasť medzi východom a západom
Podľa neho sa voľbami priepasť medzi západom krajiny a východnou časťou, ktorá bývala komunistickou Nemeckou demokratickou republikou, ešte viac prehĺbila.
Východní Nemci sa podľa Die Presse od svojich západných krajanov čoraz viac oddeľujú. "Pestujú si zvláštnosti a podivnosti, ktoré sa 35 rokov po páde múru zdajú byť divné," dodal denník.
Rakúska verejnoprávna televízia ORF uviedla, že AfD a BSW sa podelili o východonemecké dedičstvo. Toto dedičstvo podľa redaktorky Birgit Schwarzovej patrilo kedysi postkomunistickej Ľavici a Kresťanskodemokratickej únii. Obe strany boli totiž na východe krajiny veľmi populárne a mali charakter ľudových strán, naopak strany koalície kancelára Olafa Scholze takúto podporu v regióne nikdy nezískali.
Francúzsky denník Le Figaro napísal, že AfD dosiahla v Sasku a v Duríne rekordné výsledky, čím v konečnom dôsledku oslabila Scholzovu vládu, a to len rok pred spolkovými voľbami. Tiež Le Figaro upozornil, že aj napriek volebným úspechom to bude mať AfD s hľadaním koaličných partnerov zložité, pretože ostatné strany tvrdia, že s Alternatívou spolupracovať nebudú.
Východní Nemci sa podľa amerického denníka The New York Times priklonili k extrémom, čo možno chápať ako varovný signál o kondícii nemeckej demokracie. AfD denník označil za krajne pravicové zoskupenie a BSW potom za novú stranu, ktorá je zakorenená v krajnej ľavici.
NYT poznamenal, že voľby boli v Berlíne pozorne sledované ako meradlo vzostupu extrémistických strán z oboch častí politického spektra a tiež ako slabnutie pozícií centristických strán súčasnej vládnej koalície. "Bolo to prvýkrát od konca nacistickej éry, čo nejaká krajne pravicová strana vyhrala zemské voľby," dodal denník.