Bez Telegramu by svet vyzeral inak. Možno by sa nevyhrotilo napätie v Bielorusku v lete 2020 a ruský vodca Vladimir Putin by zaútočil na Ukrajinu neskôr alebo vôbec, pretože by nemal svojho chránenca Alexandra Lukašenka natoľko omotaného okolo prsta vďaka svojej podpore v kritických chvíľach a nemohol by na inváziu využiť jeho územie.
A ak by vojna vypukla, nemali by sme o nej toľko informácií, pretože tie dnes kolujú hlavne na Telegrame.
Množstvo rebélií, ako napríklad tie na prelome rokov 2017 až 2018 v Iráne alebo 2020 v Thajsku, by ani nevzniklo, pretože sa zvolávali výhradne cez Telegram. Áno, dokázali by ho nahradiť iné aplikácie alebo len SMS, ale zrejme nie plnohodnotným spôsobom.
Keď vypukli v roku 2005 nepokoje v uzbeckom Andižane, ľudia sa zvolávali pomocou SMS a na námestie vtedy prišlo niekoľko tisíc ľudí, ktorých ozbrojené zložky jednoducho postrieľali a bol pokoj. Ak by už vtedy existoval Telegram, v krajine pridusenej diktátorským režimom by vyšli do ulíc státisíce ľudí a spôsobili by vážne problémy, ak nie prevrat.
Rovnako ukrajinská civilná samospráva by to mala ťažšie, pretože by pri varovaní obyvateľstva nemohla využívať rýchle správy v telegramovom chate. Bolo by ťažšie vyhlasovať evakuácie či odchody evakuačných vlakov, takto je všetko na Telegrame.
Komunikačná sieť pre všetkých
Telegram používa takmer miliarda ľudí a zásadných výhod má táto sieť hneď niekoľko. Primárne je to minimálna regulácia, ale aj to, že funguje, keď internet beží extrémne pomaly – teda keď sa vlády snažia obmedziť jeho používanie. Je tu možné vytvárať chatovacie skupiny s až 20-tisíc účastníkmi – a to umožňuje rýchlu mobilizáciu veľkých davov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.