Viac než stotisíc ľudí v sobotu vo Francúzsku protestovalo proti vymenovaniu konzervatívneho politika Michela Barniera na post predsedu vlády. Sprievody sa podľa francúzskych médií zišli v Paríži, Nantes, Rennes alebo Nice.
Pôvodne odhady hovorili o tisícoch demonštrantov, najnovšiu bilanciu podľa agentúry AFP poskytlo ministerstvo vnútra. V Paríži podľa neho protestovalo zhruba 26-tisíc ľudí.
Menšie či väčšie protestné akcie boli ohlásené v 150 mestách a obciach. K demonštráciám proti francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi ešte pred Barnierovým vymenovaním vyzvala ľavica, ktorá síce vyhrala voľby, ale nedostala šancu zostaviť vládu.
Dva mesiace vlády v demisii
Predčasné parlamentné voľby vo Francúzsku po druhom kole v júli vyhrala ľavicová koalícia Nová ľudová fronta (NFP), ktorá ale nezískala väčšinu. Tú však nemajú ani druhí centristi, ktorí podporujú prezidenta Macrona, ani tretie krajne pravicové Národné združenie (RN) okolo Marine Le Penovej a Jordana Bardellu.
Po dvoch mesiacoch vlády kabinetu v demisii Macron vo štvrtok vymenoval za premiéra bývalého ministra zahraničných vecí, niekdajšieho eurokomisára a vyjednávača za EÚ v čase brexitu Michela Barniera.
Parížske námestie Bastily sa okolo 14:00 zaplnilo študentmi a stúpencami krajne ľavicovej strany Nepodrobené Francúzsko (LFI), píše Le Figaro.
Predsedníčka poslaneckého klubu LFI Mathilde Panotová stanovila počet protestujúcich naprieč Francúzskom až na 300-tisíc a iba v hlavnom meste podľa nej vyšlo do ulíc 160-tisíc ľudí. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti X písala o "masívnej mobilizácii proti Macronovmu autoritárskemu uchopeniu moci".
Líder LFI Jean-Luc Mélenchon už od štvrtka hovoril o ukradnutých voľbách či zrade na voličoch a dnes sa prišiel postaviť do čela parížskeho sprievodu. Mládež tam 73-ročného politického matadora srdečne vítala, zatiaľ čo vyjadrovala svoj nesúhlas s vymenovaním rovnako starého Barniera premiérom.
Bardella chce Barniera sledovať
Šéf socialistov Olivier Faure dnes uviedol, že Macron je pod poručníckym dohľadom krajne pravicových politikov. Bardella vyhlásil, že bez jeho strany RN sa nič neschváli a že plánujú Barnierove kroky pozorne sledovať.
Barnier Bardellovi cez médiá odkázal, že ako premiér bude "pod demokratickým dohľadom všetkých Francúzov" a povedal, že vlády v posledných rokoch nepracovali dostatočne kolektívne.
"Popieranie demokracie" alebo "pre toto Francúzi nehlasovali", boli najčastejšie heslá na všetkých protestoch. Zhoda panovala aj na kritike prezidenta Macrona a ozývali sa výzvy na jeho odstúpenie. Demonštranti mali možnosť podpísať aj petíciu s týmto zámerom.
Desaťtisíce ľudí na protestoch
V Nantes demonštrovalo podľa polície 2500 ľudí, podľa usporiadateľov 8000. Pokojný pochod v Rennes pritiahol 4800 ľudí. V Nice išlo za nápisom "bráňme našu demokraciu" asi tisíc ľudí.
V Marseille mali demonštranti vlajky strany LFI, ale aj palestínske vlajky. Podľa polície tam bolo 3500 účastníkov, podľa usporiadateľov prišlo 12-tisíc ľudí.
Novovymenovaný premiér Barnier dnes bez ohľadu na demonštrácie vyrazil na svoju prvú oficiálnu cestu. V parížskej nemocnici Necker sa stretol s pracovníkmi v zdravotníctve a zúčastnil sa okrúhleho stola.
Uviedol, že ani jeho vláda nebude konať zázraky, ale že "verejné zdravotníctvo bude jednou z priorít vlády", píše web stanica BFM TV.
Žiaden z táborov nemá dostatok poslancov na samostatné zostavenie väčšinovej vlády. Snahy vytvoriť životaschopnú koalíciu v uplynulých týždňoch neuspeli, politická situácia vo Francúzsku je tak napätá. Barnier už čelí obvineniam, že bude môcť vládnuť len s podporou krajnej pravice.
Líderka RN Marine Le Penová reagovala, že jej strana nebude súčasťou novej Barnierovej vlády. Podľa svojich slov si však počká na jeho prvý politický prejav v parlamente a potom sa rozhodne, či ho podporí, alebo nie.