Západ by mal povoliť Ukrajine mieriť strely dlhého doletu na vojenské ciele na ruskom území, aby jej umožnil efektívnejšiu obranu proti ruskej agresii. Zhodli sa na tom dnes europoslanci v uznesení prijatom výraznou väčšinou hlasov. Európski zákonodarcovia tiež chcú, aby sa krajiny Európskej únie aj spojenci zaviazali k pravidelnej dlhodobej vojenskej podpore Kyjeva.
Európski poslanci uznesením podporili požiadavku ukrajinského vedenia, ktoré v posledných mesiacoch nalieha na západných partnerov na čele so Spojenými štátmi, aby zrušili obmedzenia spojené s cezhraničnými útokmi.
Rezolúcia konštatuje, že kým nebude môcť Ukrajina zasahovať miesta, z ktorých na ňu útočí Rusko, nemôže dostatočne brániť životy svojich obyvateľov či kritickú infraštruktúru.
Zďaleka najdôležitejším dodávateľom ďalekonosných striel sú pre Ukrajinu USA. Americký prezident Joe Biden minulý týždeň vyhlásil, že Washington zvažuje zrušenie súčasného obmedzenia. Podobný krok podporuje tiež časť európskych krajín, predovšetkým Británia, napríklad Nemecko či Francúzsko však váhajú.
Europoslanci schválili rezolúciu 425 hlasmi, 131 ich bolo proti a 63 sa zdržalo hlasovania. Uznesenie volá aj po využití ziskov zo zmrazených ruských aktív v prospech Ukrajiny. Vyzýva tiež členské štáty, aby nepoľavovali vo financovaní vojenskej a hospodárskej pomoci krajine, ktorá v súčasnosti čelí ruskej ofenzíve na východe svojho územia.
Europoslanci preto v uznesení, ktoré je pre členské krajiny EÚ nezáväzným odporúčaním, navrhli stanoviť každoročnú výšku vojenskej pomoci Ukrajine na 0,25 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).