Český prezident Petr Pavel. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Jediná cesta, ako niečo zmeniť, je ísť voliť, vyzval Čechov Pavel. Hovorí o demokratickej poistke

20.09.2024, 21:48
Autor:
TASRTASR

Voľby do Senátu môžu byť podľa Petra Pavla na rozdiel od krajských volieb pre mnohých ľudí "vzdialené". Zdôraznil preto, že horná komora parlamentu predstavuje takzvanú demokratickú poistku.

Jediný spôsob, ako riešiť problémy a zmeniť veci, s ktorými ľudia nie sú spokojní, je podľa českého prezidenta Petra Pavla účasť vo voľbách. Povedal to v piatok po tom, ako odovzdal hlas v krajských a senátnych voľbách, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Je okolo nás mnoho problémov, ktoré si vyžadujú riešenie, na ktoré ľudia nadávajú a nie sú spokojní. Jediná cesta, ako tieto problémy riešiť alebo ako niečo zmeniť, je práve cez voľby. Ak niekto nechce len nadávať, je dobré ísť k voľbám a dať hlas tomu zástupcovi, od ktorého očakávam, že tie problémy bude riešiť podľa mojich predstáv," myslí si český prezident.

Komplikácie počas volieb podľa neho v dôsledku ničivých povodní budú. "Na niektorých miestach, ktoré som v stredu navštívil, budú voľby veľmi zložité, navyše, ľudia tam majú určite iné starosti než voľby," pripustil.

Ocenil však, že aj v tých najviac postihnutých obciach sú zaistené náhradné volebné miestnosti, prípadne boli zlúčené volebné okrsky tak, aby ľudia mohli ísť voliť.

Voľby do Senátu môžu byť podľa Pavla na rozdiel od krajských volieb pre mnohých ľudí "vzdialené". Zdôraznil preto, že horná komora parlamentu predstavuje takzvanú demokratickú poistku.

"Senát zaisťuje stabilitu legislatívy a aj určitú protiváhu Poslaneckej snemovni. Myslím si, že akákoľvek poistka demokracie je dobrá," dodal.

Svoj hlas vo voľbách odovzdal aj predseda najsilnejšej opozičnej strany Andrej Babiš. "Uvidíme, ako voliči vnímajú trojročné vládnutie tejto najhoršej vlády od vzniku samostatnej Českej republiky a aký vplyv bude mať tá katastrofa – povodne – a tiež je pre nás dôležité vidieť, či Motoristi, Přísaha a Stačilo! obhája volebný úspech z európskych volieb," povedal Babiš. V Olomouckom a Moravsko-sliezskom kraji odhaduje pre povodne nižšiu účasť.

V Česku sa v piatok a v sobotu konajú voľby do krajských zastupiteľstiev a tretiny Senátu. V krajských voľbách sa hlasuje všade okrem Prahy, o priazeň voličov sa v nich uchádza približne 8000 kandidátov. Senátne voľby sa konajú v 27 z celkových 81 obvodov naprieč republikou a kandiduje v nich 169 ľudí.

01 - Modified: 2024-09-19 19:16:21 - Feat.: 1 - Title: Hrozbou pre bezpečnosť je rastúca spolupráca Ruska s KĽDR, Čínou, Iránom, povedal český prezident Pavel 02 - Modified: 2024-09-19 15:42:39 - Feat.: 0 - Title: Srbský veľvyslanec na Slovensku pre HN: Veríme, že vaše skúsenosti nám pomôžu na našej ceste do Európskej únie 03 - Modified: 2024-09-19 10:38:31 - Feat.: 1 - Title: Počet obetí povodní v Česku stúpol na päť, nezvestných je najmenej osem ľudí
01 - Modified: 2025-12-25 09:10:00 - Feat.: - Title: Zabudnutý génius K. J. Erben. Kráľ mýtov, rozprávok a hrôzy riešil po celý život existenčné problémy 02 - Modified: 2025-12-24 23:15:12 - Feat.: - Title: Nezrovnalosti vo voľbách mohli zmeniť víťaza. V Bosne zrušili výsledky v stovke okrskov, Dodik to kritizuje 03 - Modified: 2025-12-24 22:43:20 - Feat.: - Title: V Hondurase vyhral Trumpov favorit. Prezidentka hovorí o prevrate a zastrašovaní voličov 04 - Modified: 2025-12-22 16:51:49 - Feat.: - Title: Pavel rozhodol o Turkovi: Vypočul som ho, nepresvedčil ma. Ministrom nemôže byť 05 - Modified: 2025-12-22 12:37:39 - Feat.: - Title: Turek po stretnutí s českým prezidentom uznal, že urobil nejaké chyby. Rozhodnutie v jeho veci zatiaľ nepadlo
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. december 2025 22:36