Francúzsky prezident Emmanuel Macron. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Macron vyzval na obmedzenie práva veta v Bezpečnostnej rade OSN i ukončenie eskalácie v Libanone

25.09.2024, 22:30
Autor:
TASRTASR

Francúzsky prezident počas prejavu vyzval aj na ukončenie podľa jeho slov izraelskej eskalácie v Libanone, ako aj ukončenie útokov zo strany proiránskeho hnutia Hizballáh na Izrael.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu počas prejavu vo Valnom zhromaždení OSN v New Yorku vyzval na reformu Bezpečnostnej rady OSN s cieľom obmedziť právo veta v prípadoch masového zabíjania. Apeloval aj na ukončenie izraelskej eskalácie v Libanone, okamžité prímerie v Pásme Gazy a prisľúbil pokračovanie dodávok zbraní pre Ukrajinu, správa pochádza z agentúr AFP a Reuters.

"Samotná reforma zloženia Bezpečnostnej rady OSN nestačí na to, aby bola efektívnejšia. Želám si aj reformu, ktorá by zmenila operačné metódy s cieľom obmedziť právo veta v prípade masových zločinov," povedal Macron, čím pravdepodobne narážal na Rusko.

Francúzsky prezident počas prejavu vyzval aj na ukončenie podľa jeho slov izraelskej eskalácie v Libanone, ako aj ukončenie útokov zo strany proiránskeho hnutia Hizballáh na Izrael. "Naliehame na všetkých, ktorí (Hizballáhu) poskytujú prostriedky, aby tak prestali robiť," uviedol.

Dodal, že v rámci úsilia o zabránenie plnohodnotnej vojny vyšle koncom tohto týždňa do Libanonu ministra zahraničných vecí Jean-Noëla Barrota. "V Libanone nesmie byť vojna," vyhlásil Macron.

Líder Francúzska počas prejavu uviedol, že hoci má Izrael právo sa brániť proti palestínskemu hnutiu Hamas, vojna v Pásme Gazy podľa neho trvá už príliš dlho a vyzýva na okamžité prímerie. "Nie je možné nájsť vysvetlenie" pre desaťtisíce mŕtvych, dodal.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine zopakoval, že Paríž bude naďalej poskytovať Kyjevu zbrane, ktoré potrebuje na obranu proti ruskej invázii. "Francúzsko bude naďalej robiť všetko, čo je v jeho silách, aby pomohlo Ukrajine udržať sa... Francúzsko podporuje pozoruhodný odpor ukrajinského ľudu," povedal Macron.

01 - Modified: 2024-09-25 18:55:41 - Feat.: 1 - Title: Macron počas silnejúceho konfliktu medzi Izraelom a Hizballáhom vyzval na upokojenie obe strany 02 - Modified: 2024-09-25 17:33:51 - Feat.: 1 - Title: Šéf izraelskej armády povedal vojakom, aby boli pripravení na vstup do Libanonu
01 - Modified: 2025-12-21 06:19:28 - Feat.: - Title: Putin je pripravený rokovať s Macronom, povedal hovorca Kremľa 02 - Modified: 2025-12-16 10:27:38 - Feat.: - Title: Dohodu medzi EÚ a Mercosurom považuje Macron za hrozbu pre francúzskych farmárov 03 - Modified: 2025-12-13 21:01:32 - Feat.: - Title: Irak je už normálna krajina, odkázal svetu Guterres. Misia OSN po 22 rokoch končí 04 - Modified: 2025-12-13 18:53:24 - Feat.: - Title: Pri vzdušnom údere na sídlo OSN v sudánskom Kadugli zahynulo šesť ľudí. Armáda viní Jednotky rýchlej podpory 05 - Modified: 2025-12-13 15:18:01 - Feat.: - Title: Izraelské osady na Západnom brehu rastú najrýchlejším tempom od roku 2017. Guterres odsúdil ich rozširovanie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
24. december 2025 05:08