Nočné smeny umožňujú ženám skĺbiť prácu na obrane krajiny s denným zamestnaním. Sú tu učiteľky, lekárky, ale napríklad aj manikérka. Mnohé z nich hovoria, že je to spôsob, ako prekonať bezmocnosť, ktorú cítili, keď ruské sily na začiatku invázie Buču obsadili, píše BBC.
Oblasť ukrajinská armáda oslobodila koncom marca 2022. A až vtedy sa začali objavovať hrozné príbehy o zabíjaní, mučení a únosoch.
„Mám 51 rokov, vážim 100 kíl, nemôžem behať. Myslela som, že ma pošlú do hája, ale vzali ma,“ rozpráva Valentyna, veterinárka, ktorá sa tento rok v lete prihlásila k ničiteľkám dronov a teraz vystupuje pod menom Valkyrie.
Čo ju priviedlo k tejto úlohe? Kamaráti nasadení na fronte a ďalší, ktorí už v bojoch padli.
„Túto prácu zvládnem. Výstroj je ťažká, ale my ženy to zvládneme,“ hovorí Valentyna pre BBC. O niekoľko hodín neskôr, keď je v celom regióne vyhlásený letecký poplach, svoje schopnosti predvedie.
Jej jednotka sa vyhrnie zo základne v lese a v pick-upe sa rúti tmou doprostred poľa. Potom štvorčlenný tím vyskočí a začne montovať zbrane. Tie sú pritom z úplne inej éry. Dva maximy pamätajú rok 1939, krabičky s muníciou zdobia červené hviezdy zo sovietskych čias.
Serhij, jediný muž v tíme, musí ručne nalievať balenú vodu ako chladiacu kvapalinu. To je všetko, čo majú k dispozícii. Najlepšia výstroj je na fronte a Ukrajina neustále žiada spojencov, aby jej poslali ďalšiu. Starobylé zbrane sú však bezchybne udržiavané a Čarodejnice tvrdia, že od leta zostrelili tri drony.
Zostáva vám 68% na dočítanie.