Migrácia zostane aj napriek schváleniu migračného paktu jedným z najnaliehavejších problémov, ktorým sa Európska únia bude musieť urgentne venovať, je presvedčená šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Napísala to v liste lídrom dvadsaťsedmičky pred štvrtkovým únijným summitom v Bruseli. "Aj keď pakt je nepochybne veľkým úspechom, nie je priestor na sebauspokojenie," uviedla politička, ktorá sľúbila "európske riešenia" pre "európsku výzvu" a zároveň férový a pevný postoj k migrácii.
Ako možné konkrétne opatrenia von der Leyenová spomenula rýchlejšie zavedenie niektorých častí paktu, pokračovanie vo vytváraní partnerstiev s tretími krajinami, z ktorých migranti prichádzajú, či pokrok pri hľadaní zhody o návratoch odmietnutých žiadateľov o azyl.
"Migračná politika EÚ môže byť udržateľná iba vtedy, ak tí, ktorí nemajú právo na pobyt v EÚ, budú skutočne vrátení. Avšak približne len 20 percent štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorým bolo nariadené odísť, sa skutočne vrátilo," podotkla v tejto súvislosti.
Práve tento bod bude jedným z dôležitých predmetov bruselského summitu. Doterajšia smernica návratu pochádza z roku 2008 a pokus o jej revíziu v roku 2018 zlyhal. Podľa predbežných záverov summitu, ktoré má ČTK k dispozícii, lídri únijných krajín okrem iného vyzvú komisiu práve na to, aby pripravila a predstavila nový návrh spoločného prístupu k navráteniu neúspešných žiadateľov o azyl.
"Prevažná väčšina ľudí prichádzajúcich do Európy nemá zločinné úmysly. Ale tí, ktorí páchajú trestnú činnosť, musia vedieť, že to nebude tolerované, bez ohľadu na to, odkiaľ prichádzajú," napísala ďalej šéfka eurokomisie, ktorá volá po rozhodnejšom boji proti prevádzačom a proti obchodu s ľuďmi či posilnenie bezpečnosti na hraniciach, okrem iného tých s Bieloruskom a Ruskom.
Podľa von der Leyenovej je tiež potrebné hľadať inovatívne riešenia v oblasti migrácie, čeliť výzvam, ktoré prináša konflikt na Blízkom východe, a posilňovať schengenský priestor voľného pohybu.
Migračný pakt, ktorý nadobudne platnosť v roku 2026, má viesť k lepšiemu zvládaniu migrácie, k efektívnejším kontrolám a k rýchlejšiemu vráteniu neúspešných žiadateľov o azyl. Zavádza okrem iného princíp, že únijným krajinám preťaženým migračným tlakom solidárne pomôžu ostatné štáty buď tým, že časť migrantov prevezmú, alebo poskytnutím finančnej či materiálnej podpory.