Na rýchle posilnenie vojenskej podpory Ukrajiny, ktorá sa ďalej bráni ozbrojenej ruskej agresii, vyzvali dnes v Bruseli prezidenti a premiéri krajín Európskej únie.
Summit Únie zdôraznil význam zrýchlenia dodávok najmä systémov protivzdušnej obrany, munície a rakiet, ktoré sú potrebné na ochranu ukrajinského obyvateľstva a kritickej energetickej infraštruktúry.
Podpora pre Ukrajinu
Vyplýva to zo záverov rokovaní, na ktorých sa dnes šéfovia štátov a vlád zhodli a ktoré zverejnila hovorkyňa predsedu Európskej rady. Lídri Únie tiež zdôraznili význam zvýšenia podpory pre ukrajinský obranný priemysel.
Prezidenti a premiéri krajín únie v záveroch z rokovaní, ktoré sa týkajú Kyjeva, zopakovali "neochvejný záväzok Európskej únie poskytovať Ukrajine a jej obyvateľom trvalú politickú, finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu tak dlho, ako to bude potrebné, a tak intenzívne, ako to bude potrebné".
"Rusko nesmie zvíťaziť," stojí v texte.
Unijní lídri mali možnosť o situácii diskutovať s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý prišiel do Bruselu, aby im predstavil svoj takzvaný plán víťazstva. Česko na summite, ktorý sa začal dnes dopoludnia, zastupuje premiér Petr Fiala.
Kritická infraštruktúra
"Európska rada dôrazne odsudzuje trvalé ostreľovanie kritickej energetickej a civilnej infraštruktúry Ukrajiny zo strany Ruska. Podporuje všetko úsilie, verejné aj súkromné, vedúce k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Ukrajiny pred zimou, "píše sa v záveroch z rokovania.
Štátnici tiež vyjadrili "znepokojenie nad správami o popravách ukrajinských vojnových zajatcov ruskými silami a dodali, že žiadny zločin nesmie zostať nepotrestaný.
Terčom kritiky Únie je tiež pokračujúca podpora, ktorú ruské agresii na Ukrajine poskytujú ďalšie krajiny. Hovorí sa najmä o pomoci z Iránu, Číny či zo Severnej Kórey.
"Európska únia je aj naďalej pripravená obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu, vrátane ďalších sankcií... a dovozných ciel na ruské a bieloruské poľnohospodárske produkty," uvádza sa v texte záverov k Ukrajine. Štrnásty balík sankcií proti Rusku schválili členské štáty na konci júna, teraz začali práce na súbore pätnástom, ktorý by mal podľa všetkého vzniknúť ešte do konca roka.