Poľský prezident Andrzej Duda a jeho juhokórejský náprotivok Jun Sok-Jol dnes na spoločnej schôdzke dôrazne odsúdili vyslanie severokórejských vojakov do Ruska, kde majú byť zrejme využití v ruskej agresii voči Ukrajine. Podľa oboch hláv štátov je vojenská spolupráca Pchjongjangu a Moskvy ohrozením globálnej bezpečnosti, píše Reuters.
"Zhodli sme sa na tom, že vyslanie severokórejských vojsk do Ruska je priamym porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a Charty OSN. Je to provokácia, ktorá presahuje Kórejský polostrov a Európu a ohrozuje globálnu bezpečnosť," uviedol Jun Sok-jol.
Na stretnutí v juhokórejskom Soule sa Duda s Junom v tejto súvislosti zhodli na tom, že budú úzko spolupracovať na podpore Ukrajiny. Obaja totiž zdieľajú univerzálne hodnoty slobody, ľudských práv a právneho štátu, uviedol Jun. Kancelária juhokórejského prezidenta v utorok oznámila, že súčasťou kórejskej reakcie na utužujúce sa partnerstvo Ruska a Severnej Kórey môžu byť priame dodávky zbraní Kyjevu.
Obaja prezidenti tiež povedali, že aktívne podporia dokončenie novej zmluvy o vývoze juhokórejských tankov K2 Black Panther do Poľska do konca tohto roka. Poľsko prvé z týchto tankov prevzalo na konci roka 2022, rámcová zmluva počíta s dodávkou tisícky týchto zbraní spolu s ďalšou technikou a výcvikovým aj logistickým zázemím.
Južná Kórea a Poľsko tiež podľa Juna vytvoria nové fórum pre obranný dialóg a budú úzko spolupracovať v bezpečnostných otázkach, ktoré sa týkajú oboch krajín.
Duda je na návšteve Južnej Kórey od utorka. Dnes sa má ešte stretnúť s premiérom Han Duk-soom a významnými juhokórejskými podnikateľmi. Večer sa s manželkou zúčastní na oficiálnej večeri a v piatok navštívi výrobcu vojenskej techniky, ktorú si Poľsko objednalo, píše poľská agentúra PAP.
Stretnutiu oboch štátnikov predchádzal incident, keď KĽDR vyslala do prezidentského areálu v Soule balón, ktorý obsahoval odpadky a propagandistické letáky kritizujúce juhokórejského prezidenta a prvú dámu.
O tom, že Severná Kórea vyslala do Ruska 1500 svojich vojakov, informovala minulý týždeň juhokórejská spravodajská služba. V stredu navyše uviedla, že tento týždeň do Ruska dorazil rovnaký počet vojakov, ktorí podstupujú výcvik s vojenskou technikou a mali by byť nasadení v boji s Ukrajinou.
Medzinárodne izolovaná totalitná Severná Kórea v posledných rokoch zosilnela vojenské vzťahy s Moskvou. Ruský prezident Vladimir Putin v júni navštívil Pchjongjang, kde s lídrom Kim Čong-unom podpísal obrannú dohodu.
Obe krajiny si sľúbili, že bezodkladne vynaložia všetky dostupné vojenské prostriedky na pomoc partnerovi v prípade vojny. Oba štáty tiež popierajú tvrdenia ukrajinských a západných činiteľov o dodávkach severokórejských zbraní a munície Rusku.