V kritickom roku 2017 Severná Kórea vykonala svoj šiesty jadrový test a vyskúšala rad svojich balistických striel vrátane úspešného testu medzikontinentálnej rakety, otvorene sa vyhrážala napadnutím amerického Guamu a na kualalumpurskom letisku nechala zabiť Kim Čong-unovho polovičného brata Kim Čong-nama.
K vyhroteniu situácie prispeli aj pravidelné juhokórejsko-americké vojenské cvičenia aj twitterové podpichovanie medzi Kimom a Trumpom o tom, kto je väčší lotor a kto koho viac zničí.
Bezpečnostná situácia na polostrove bola ku koncu roka taká zlá, že niektoré krajiny začali zvažovať odrieknutie účasti na zimnej olympiáde v juhokórejskom Pchjongčchangu.
Tam sa v roku 2018 Severokórejčanom podaril marketingový husársky kúsok a vďaka účasti svojich športovcov a najmä vďaka oficiálnym delegáciám na ich podporu (vrátane stretnutia novo nastupujúceho juhokórejského prezidenta Mun Če-ina s Kimovou sestrou Kim Jo-čong) spravodajstvo o olympiáde úplne ovládli.
Vyvrcholením v druhej polovici roka a roku nasledujúceho bola diplomatická smršť na najvyššej úrovni, keď Kim Čong-una nazýval diktátorom len málokto a namiesto ľudských práv v KĽDR sa podrobne riešil jeho jedálniček na stretnutí s Trumpom.
Späť na výslnie
Treba však priznať, že Kimova bilancia stretnutia s globálnymi lídrami je nevídaná: päť stretnutí so Si Ťin-pchingom, štyri s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom, jedno s Vladimirom Putinom a tri s americkým prezidentom Trumpom.
Po období covidu a pár rokoch relatívnej mediálnej neviditeľnosti sa Severná Kórea vracia na výslnie svetových médií vo svojom starom dobrom veľkom štýle: zbrane, armáda, výbuchy a mobilizácia.
Tradičný spôsob komunikácie, ktorému už nejako rozumieme. Kľúčovým momentom pre pochopenie súčasnej situácie je dohoda o strategickom partnerstve, ktorú spolu Kim a Putin podpísali tento rok v júni, čím sa KĽDR vracia na ruskú dráhu.
Zostáva vám 60% na dočítanie.