Londýn či Berlín kritizovali pondelkové schválenie zákona zakazujúceho pôsobenie agentúry OSN pre palestínskych utečencov UNRWA na izraelskom území.
Návrh zákona schválili poslanci izraelského parlamentu, rovnako ako zákon, ktorého zámerom je prerušiť oficiálne styky s agentúrou. Generálny tajomník António Guterres zdôraznil, že UNRWA nemá alternatívu.
Nemecké ministerstvo zahraničia vo svojom pondelkovom vyhlásení uviedlo, že návrh zákona zakazujúceho UNRWA "ostro kritizuje".
Zákon ohrozí prácu OSN
Londýn je podľa britského premiéra Keira Starmera hlasovaním Knesetu "vážne znepokojený". "Hrozí, že tento zákon znemožní zásadnú prácu UNRWA pre Palestínčanov, že ohrozí celú medzinárodnú humanitárnu odpoveď v Gaze aj poskytovanie základných zdravotníckych a vzdelávacích služieb na Západnom brehu," vyhlásil Starmer a dodal, že humanitárna situácia v Pásme Gazy je "jednoducho neprijateľná".
V spoločnom komuniké pondelkové hlasovanie izraelského parlamentu odsúdili Írsko, Nórsko, Slovinsko a Španielsko.
"Práca agentúry je zásadná a nenahraditeľná pre milióny Palestínčanov a najmä v aktuálnom kontexte v Gaze," uviedli vlády týchto štyroch európskych krajín, ktoré uznali palestínsky štát. Schválenie izraelského zákona podľa nich vytvára veľmi vážny precedens pre prácu OSN.
Neblahý vplyv na konflikt
Generálny tajomník OSN António Guterres povedal, že zavedenie zákona zakazujúceho pôsobenie UNRWA v Izraeli "by mohlo mať zničujúce dôsledky pre palestínskych utečencov na okupovanom palestínskom území, čo je neprijateľné". "UNRWA nemá alternatívu," uviedol ďalej Guterres vo svojom vyhlásení.
"Implementácia týchto zákonov by mala neblahý vplyv na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu a pre mier a bezpečnosť v regióne ako celku. Ako som povedal predtým, UNRWA je nenahraditeľná," vyhlásil šéf OSN.
Dodal, že vec predloží na prerokovanie na Valnom zhromaždení OSN.
Teroristické hnutie Hamas, ktoré Pásmo Gazy doteraz ovládalo a proti ktorému Izrael vedie vojnu, rozhodnutie izraelských zákonodarcov označilo za súčasť "agresie a sionistickej vojny proti palestínskemu ľudu".
Izrael agentúru OSN kritizuje dlhodobo, tvrdí napríklad, že pre UNRWA pracovali či pracujú členovia teroristickej organizácie Hamas vrátane ľudí, ktorí sa podieľali na útoku proti Izraelu zo 7. októbra.
Agentúra niektorých zamestnancov prepustila a posilnila vnútorný mechanizmus, aby zaručila svoju neutralitu.